Profilaktyka zwierząt. Ochrona zdrowia naszych pupili

Stare przysłowie głoszące, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” jak najbardziej można odnieść również do zwierząt. Dzięki właściwej profilaktyce można uchronić swojego pupila przed wieloma groźnymi chorobami. Dlatego warto regularnie odwiedzać weterynarza i pamiętać o takich zabiegach profilaktycznych jak szczepienie, odrobaczanie oraz antykoncepcja.

profilaktyka-zwierzat

Szczepienia to podstawa

Każdy właściciel czworonoga powinien pamiętać o szczepieniach, które są skutecznym sposobem zapobiegania chorobom wywoływanym przez wirusy. W przypadku psów najgroźniejszymi chorobami są nosówka i wścieklizna. Ta pierwsza dzięki powszechnym szczepieniem występuje dziś rzadko, ale i tak warto pamiętać, by zaszczepić na nią zwierzaka. Szczepienie na wściekliznę jest w Polsce obowiązkowe i należy go powtarzać co roku. Pamiętajmy, że jest to choroba śmiertelna, a  do tego przenosi się ze zwierząt na ludzi. Jeśli chodzi o koty, wskazane są szczepienia na herpeswirozę oraz kaliciworozę – warto zaszczepić zwłaszcza koty wychodzące. Dodatkowym argumentem przemawiającym za szczepieniem może być fakt, że leczenie tych chorób nie jest tanie.

Jak uniknąć pasożytów?

Regularne odrobaczanie np. w gabinecie weterynaryjnym Agro Wet w Suwałkach zapewnia ochronę przed pasożytami. Mogą one być groźne dla zdrowia zwierzęcia, narażając je na biegunki czy problemy z układem pokarmowym. Co więcej, pasożyty mogą przenosić się na ludzi. Do pasożytów najczęściej zagrażających naszym pupilom należą pchły i kleszcze. Dobrym środkiem profilaktycznym są specjalne obroże oraz środki odstraszające. Dzięki temu zapobiegniemy problemowi z pasożytami, nim ten się pojawi. Szczególnie groźne dla zdrowia nie tylko zwierząt, ale i ich właścicieli są kleszcze, które przenoszą niebezpieczne również dla ludzi choroby.

Pamiętajmy o antykoncepcji

Do profilaktyki zdrowia zwierząt zaliczyć też możemy antykoncepcję. Zbyt duża ilość potomstwa może być groźna dla zdrowia pupila i kłopotliwa dla jego właściciela. Zwłaszcza w przypadku zwierząt nierasowych, ich rozmnażanie nie zawsze jest wskazane. Antykoncepcja może być też alternatywą dla tych, którzy nie są jeszcze przekonani do kastracji lub sterylizacji zwierzęcia.