Jak uzyskać zgodę na przeniesienie grobu?
Przeniesienie grobu nieodłącznie wiąże się z ekshumacją, czyli wydobyciem zwłok lub szczątków z pierwotnego grobu. Aby jednak doszło do ekshumacji, zgodnie z ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych powinniśmy uzyskać odpowiednie zezwolenia od następujących instytucji
- Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego – pozwolenie wydawane jest na wniosek osób uprawnionych do podejmowania decyzji w sprawie ciała zmarłej osoby
- Administratora cmentarza na którym obecnie pochowane są zwłoki
- Administratora cmentarza, na który chcemy przenieść zwłoki
Osobami, które mają prawo złożyć wniosek o wydanie pozwolenia na przeniesienie zwłok są członkowie najbliższej rodziny zmarłego, a więc:
- Żyjący małżonek
- Krewni zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki etc.)
- Krewni wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, etc.)
- Krewni boczni do czwartego stopnia pokrewieństwa (rodzeństwo zmarłego oraz rodzeństwo jego rodziców)
- Powinowaci w linii prostej do pierwszego stopnia (teściowie)
Kolejny warunek, który musi zostać spełniony, to termin planowanej ekshumacji i przeniesienia zwłok. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi, ekshumacja może być przeprowadzona w okresie między 16 października a 15 kwietnia we wczesnych godzinach porannych. Ten sam dokument wspomina o okresie mineralizacji, czyli czasie od momentu śmierci, po którym zwłoki stają się w rozumieniu prawa szczątkami ludzkimi. Okres mineralizacji wynosi 20 lat. Jeżeli ekshumacja odbywa się do 20 lat po pogrzebie, zwłoki wydobywane są z grobu wraz z trumną, która na czas transportu umieszczana jest w skrzyni wyłożonej blachą. Jeżeli ekshumacja odbywa się później, szczątki umieszczane są w nowej trumnie i transportowane zgodnie z przepisami zawartymi w rozporządzeniu.
Decyzja o przeniesieniu ciała zmarłego wiąże się z koniecznością skorzystania z usług wykwalifikowanego zakładu pogrzebowego. Jedną z firm, oferujących ekshumowanie zwłok, jest Zakład Pogrzebowy Anubis z Wrocławia.