Przetwórstwo tworzyw sztucznych metodą termoformowania próżniowego

Termoformowanie próżniowe to proces technologiczny polegający na podgrzaniu sztywnych folii i płyt do określonej temperatury, w celu ich uformowania na wymagany dla danego produktu kształt. Ta prosta, tania i wydajna metoda przetwórstwa jest szeroko wykorzystywana przy produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych.

Jak przebiega proces termoformowania?

Zasady termoformowania próżniowego są bardzo proste. W wyniku procesu, tworzywo (folia/płyta) podlega ogrzaniu do stanu wysokiej elastyczności, a następnie otrzymuje kształt wyznaczony formą. Proces formowania bazuje na różnicy ciśnień, powstałej w wyniku próżni wytworzonej między folią/płytą a daną formą. Czasami stosuje się także kształtowanie nagrzanej płyty bądź folii przy użyciu sprężonego powietrza lub ruchomego stempla.

Kiedy termoformowanie sprawdza się najlepiej?

Przede wszystkim wtedy, gdy chcemy uzyskać wyrób cienkościenny o dużej powierzchni. Materiałem wykorzystanym do jego wytworzenia może być m.in. polistyren PS, kopolimer ABS, twarde PVC, polimetakrylan metylu PMMA, polietylen PE, polipropylen PP, celuloid i octany celulozy – objaśnia ekspert firmy R&S Święcińscy, producenta form wtryskowych z Białegostoku.

Zalety termoformowania próżniowego

W wyniku termoformowania próżniowego jesteśmy w stanie uzyskać wysokiej jakości wyroby, cechujące się małą grubością ścianek i znacznymi gabarytami. Należą do nich zwłaszcza opakowania jednorazowe (kubki, tacki, talerzyki), opakowania produktów przemysłowych oraz produkty otrzymywane z termoformowania płyt – np. kasetony, szyldy reklamowe, a także osłony, obudowy maszyn czy palety transportowe.

Kształtowanie form odbywa się stosunkowo niskim kosztem, co przekłada się na zmniejszone ryzyko przy uruchamianiu nowej produkcji. Swoboda i wydajność procesu produkcyjnego wynikają również z faktu, że formy można stosować wielokrotnie, a gama wykorzystywanych tworzyw jest bardzo szeroka. Wszystko to czyni termoformowanie próżniowe naprawdę atrakcyjną metodą przetwórstwa.