Przyczyny biegunki u zwierząt hodowlanych

Przyczyny wielu dolegliwości u zwierząt hodowlanych są takie same jak u innych, co dotyczy także biegunki. W większości przypadków biegunka spowodowana jest przez nieprawidłowe karmienie lub infekcję bakteryjną, wirusową. Biegunka odwadnia zwierzęta, przez co tracą apetyt i może pojawić się u nich biegunka. Przedstawiamy opis trzech przypadków na przykładzie bydła.

zwierzeta-hodowlane

Niewłaściwe karmienie bydła

O kwasicy mówimy, kiedy treść żwacza posiada pH poniżej 6. Następuje wówczas nadmierne nagromadzenie ilości kwasu mlekowego, na skutek rozwoju bakterii Lactobacillus. Problem pojawia się u bydła, którego podstawą pożywienia jest pasza treściwa, bogata w węglowodany, niewystarczająco uzupełniana paszą objętościową, taką jak słoma i siano. Pojawia się nadmiar kwasu masłowego, octowego, propionowego, który nie jest neutralizowany przez ślinę. W przypadku prawidłowego karmienia ślina bogata jest w sodę oczyszczoną, która stanowi balans dla kwasów – dowiadujemy się od specjalisty firmy Bentawet, która zajmuje się między innymi wytwórstwem i dystrybucją mieszanek mineralnych oraz dodatków paszowych dla zwierząt hodowlanych.

Niewłaściwe karmienie cieląt

Podstawowym błędem przy karmieniu cieląt jest wybór nieodpowiedniego preparatu mlekozastępczego. Nie powinno się podawać preparatów, które są przeznaczone na drugą fazę odchowu, cielętom najmłodszym. Układ pokarmowy zwierząt jest jeszcze zbyt słaby, by poradzić sobie z ich strawieniem, co skutkuje częstymi biegunkami. Według specjalistów, temperatura tak zwanego pojła powinna wynosić od 37-39 st. C. Należy pamiętać także o odpowiednim sposobie karmienia, za pomocą przeznaczonych do tego wiader ze smoczkiem, który powinien być zamocowany na wysokości głowy zwierzęcia. Wszystkie elementy poidła, wiadro, zawór i smoczek, należy umyć po pojeniu. W resztkach bardzo szybko rozwijają się bakterie, które także powodują biegunkę. Młode zwierzęta cierpią podczas tej dolegliwości najbardziej, dlatego, jeśli pojawią się niepokojące objawy, warto sięgnąć po specjalistyczne preparaty, zamiast eksperymentować z kawą zbożową czy korą dębu. Przykładowe preparaty dopasowane do gatunku i wieku zwierząt: tutaj.

Wirusowa biegunka

Jest chorobą zakaźną, która stwierdzana jest we wszystkich krajach świata – z jednym wyjątkiem, Islandią. Według statystyk, jest obecnie najczęstszą przyczyną strat ekonomicznych w hodowli bydła. Wirus obniża odporność zwierząt na okres 7-10 dni, przy czym często pojawiają się zakażenia wtórne. Obejmują one nie tylko układ pokarmowy, ale i oddechowy.