Ręczna produkcja porcelany – przebieg procesu

Porcelana jest najbardziej szlachetną odmianą ceramiki. Chociaż dzisiaj wiele zakładów wytwarzających porcelanę automatyzuje część procesu produkcji, to nadal najbardziej ceniona jest porcelana wytworzona całkowicie w sposób ręczny. Jak wygląda taki proces? Warto go poznać, aby jeszcze bardziej docenić ten elegancki, wręcz wyjątkowy materiał ceramiczny.

produkcja-porcelany

Etapy procesu produkcji porcelany

Proces powstawania porcelany nie jest krótki, ale efekt końcowy bez wątpienia wynagradza wszystkie przeprowadzone prace – komentuje nasz ekspert z firmy AP-POL. Pierwszym krokiem jest zaprojektowanie wyrobów i przygotowanie modelu, czyli gipsowej formy. Musi być ona o 15% większa od przedmiotu, który ma powstać, ponieważ porcelana kurczy się w trakcie procesu wypalania. Następnym etapem jest przygotowanie masy porcelanowej, składającej się w 50% z kaolinu, w 25% ze skalenia oraz w 25% z kwarcu. Masę należy przepuścić przez taśmę magnetyczną, drobne sito oraz prasę hydrauliczną, aby ją oczyścić, usunąć wodę i zniwelować pęcherzyki powietrza. Po pracach początkowych można przystąpić do właściwego procesu produkcji i wybrać jeden z trzech sposobów produkcji porcelany:

  • Wyciskanie – przeznaczone do produkcji talerzy, półmisków i innych płaskich form, wytłaczanych pod odpowiednim ciśnieniem,
  • Toczenie – w trakcie którego wytwarza się np. filiżanki. Masa porcelanowa w gipsowej formie wkładana jest do specjalnej maszyny, która wybiera nadmiar materiału i kształtuje wnętrze naczynia,
  • Odlewanie – stosowane w produkcji dzbanków czy figur. Masę porcelanową miesza się z wodą, ponieważ w tym przypadku wymagana jest płynna konsystencja. Potem należy ręcznie dokleić brakujące elementy, takie jak uszka itp.

Wypalanie porcelany

Po procesie produkcji porcelany należy ją w odpowiedni sposób wypalić. Wynikiem pierwszego wypalania jest porcelana biskwitowa, o porowatej powierzchni. Dzięki drugiemu wypalaniu porcelana staje się gładka, transparentna i wodoszczelna. Na koniec należy ją wypolerować i wyszlifować, aby wszystkie krawędzie były miłe w dotyku.

Dekorowanie porcelany

Dekorowanie porcelany jest ostatnim, najbardziej pracochłonnym etapem. Porcelanę można dekorować farbami z metalami szlachetnymi czy ceramicznymi, co wymaga niezwykłej precyzji i wielu lat doświadczenia. Dzisiaj często dekoruje się porcelanę przy użyciu kalki, co również wymaga olbrzymiej staranności i dokładności. Ręcznych zdobień nie jest w stanie podrobić żadna maszyna, dlatego są tak cenione pośród miłośników porcelany.