Rodzaje agregatów prądotwórczych

Prąd elektryczny to stały element naszego życia. Bez niego nie działałyby sprzęty i urządzenia, umożliwiające codzienne funkcjonowanie. Przerwanie dostaw prądu prowadzi do wielu kłopotliwych, a często niebezpiecznych sytuacji. Na szczęście potrafimy się przed nimi bronić. Wybawienie stanowią agregaty prądotwórcze, wytwarzające prąd niezależnie od elektrowni.

Czym są agregaty prądotwórcze?

Agregaty prądotwórcze, zwane inaczej generatorami, to urządzenia umożliwiające produkcję pełnowartościowego prądu elektrycznego, pochodzącego z niezależnego źródła.

Obecne agregaty to nowoczesne urządzenia. Działają w oparciu o paliwo. Może być nim zarówno benzyna, jak i tradycyjne paliwa kopalne, typu węgiel – komentuje specjalista firmy ,,Rolmasz” z Żar, prowadzącej sprzedaż nowoczesnych elektronarzędzi i narzędzi ręcznych, a także agregatów prądotwórczych.

Agregaty przenośne

Generatory wytwarzające prąd dzielimy na dwa podstawowe rodzaje – przenośny i stacjonarny. Zgodnie z tym, co sugeruje nazwa, agregat przenośny tworzy prąd w dowolnym miejscu, niezależnie od tego, gdzie się obecnie znajdujemy.

Takie urządzenia sprawdzają się świetnie w miejscach niezaopatrzonych w stałe źródło prądu, w których istnieje potrzeba korzystania z urządzeń i technologii, prądem zasilanych – informuje ekspert ,,Rolmasz”. Agregaty przenośne przeważnie działają na benzynę. Posiadają formę mobilnej skrzynki, którą łatwo przenieść z miejsca na miejsce.

Agregaty stacjonarne

Agregaty stacjonarne to urządzenia o większych gabarytach, mocowane na stałe z podłożem. Często są zasilane węglem.

To właśnie ten typ agregatu przeważnie pełni rolę generatora prądu zastępczego, gdy utraciliśmy stały dostęp do elektrowni – kontynuuje przedstawiciel ,,Rolmasz”. Agregaty instaluje się w miejscach, gdzie prąd jest niezbędny, a przestoje w jego dostawie mogą rodzić poważne straty ekonomiczne – np. we wszelkiego rodzaju zautomatyzowanych zakładach przemysłowych. Z generatorów stacjonarnych korzystają także statki, które z natury rzeczy nie posiadają własnego źródła prądu.