Czym są agregaty prądotwórcze?
Agregaty prądotwórcze, zwane inaczej generatorami, to urządzenia umożliwiające produkcję pełnowartościowego prądu elektrycznego, pochodzącego z niezależnego źródła.
Obecne agregaty to nowoczesne urządzenia. Działają w oparciu o paliwo. Może być nim zarówno benzyna, jak i tradycyjne paliwa kopalne, typu węgiel – komentuje specjalista firmy ,,Rolmasz” z Żar, prowadzącej sprzedaż nowoczesnych elektronarzędzi i narzędzi ręcznych, a także agregatów prądotwórczych.
Agregaty przenośne
Generatory wytwarzające prąd dzielimy na dwa podstawowe rodzaje – przenośny i stacjonarny. Zgodnie z tym, co sugeruje nazwa, agregat przenośny tworzy prąd w dowolnym miejscu, niezależnie od tego, gdzie się obecnie znajdujemy.
Takie urządzenia sprawdzają się świetnie w miejscach niezaopatrzonych w stałe źródło prądu, w których istnieje potrzeba korzystania z urządzeń i technologii, prądem zasilanych – informuje ekspert ,,Rolmasz”. Agregaty przenośne przeważnie działają na benzynę. Posiadają formę mobilnej skrzynki, którą łatwo przenieść z miejsca na miejsce.
Agregaty stacjonarne
Agregaty stacjonarne to urządzenia o większych gabarytach, mocowane na stałe z podłożem. Często są zasilane węglem.
To właśnie ten typ agregatu przeważnie pełni rolę generatora prądu zastępczego, gdy utraciliśmy stały dostęp do elektrowni – kontynuuje przedstawiciel ,,Rolmasz”. Agregaty instaluje się w miejscach, gdzie prąd jest niezbędny, a przestoje w jego dostawie mogą rodzić poważne straty ekonomiczne – np. we wszelkiego rodzaju zautomatyzowanych zakładach przemysłowych. Z generatorów stacjonarnych korzystają także statki, które z natury rzeczy nie posiadają własnego źródła prądu.