Rodzaje dystrybutorów paliw

Ciężko wyobrazić sobie stację benzynową, na której brakowałoby dystrybutorów paliw. Ich główną funkcją jest odpowiednie dozowanie paliw płynnych – zarówno benzyny, oleju napędowego, biopaliwa, jak i LPG. Nowoczesne urządzenia wskazują dokładnie, ile paliwa czy oleju zostało pobrane, jak również informują kierowcę o kosztach danego tankowania. Jakie rodzaje dystrybutorów paliw dostępne są obecnie na rynku?

Dystrybutory wiszące

Jednym z pierwszych rodzajów dystrybutorów, jakie można znaleźć na stacjach paliw, są tak zwane dystrybutory wiszące. Ten rodzaj stosowany jest wszędzie tam, gdzie wykorzystanie tradycyjnego, stojącego modelu z różnych przyczyn jest niemożliwe. Dystrybutory wiszące mają jedną, bardzo dużą zaletę – w przeciwieństwie do tych stojących zajmują zdecydowanie mniej miejsca niż tradycyjne urządzenia, a przy tym ich funkcjonowanie jest równie skuteczne. Bardzo często posiadają także swój własny system pompowy, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby podłączyć je do już istniejących.

Tradycyjne dystrybutory stojące

Najbardziej charakterystyczne ze wszystkich są stosowane na większości stacji, dystrybutory stojące. Każdy z nich może być dopasowany do sprzedawanego na stacji rodzaju paliwa. Dodatkowo są one wyposażone w układy pompowe o różnej wydajności oraz prędkości podawanego paliwa. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie dystrybutorów do stanowisk – mniejsza przepustowość dla samochodów osobowych, większa dla ciężarówek. Jak zauważa specjalista z firmy FHU MiM Mariusz Mańkowski:

Biorąc pod uwagę wydajność dystrybutorów paliwowych, te najbardziej zaawansowane są w stanie przepompować nawet 150 litrów w ciągu jednej minuty. Jest to bardzo dobry wynik – podkreśla.

Legalizowane dystrybutory na paliwo

Jeszcze innym rodzajem dostępnych na rynku dystrybutorów są tak zwane dystrybutory legalizowane – podobne do tradycyjnych, stojących. Urządzenia z tej kategorii podlegają specjalnym wymaganiom prawnym, jakie określone zostały w dyrektywie dotyczącej przyrządów pomiarowych. Bardzo często określa się je jako dystrybutory MID – jest to skrót od nazwy wspomnianej dyrektywy. Są one bardzo proste i niesamowicie funkcjonalne – głównie z uwagi na zastosowane układy pomp tłokowych.

Dystrybutory paliwowe – gdzie są wykorzystywane?

Dystrybutory paliwowe wykorzystuje się nie tylko na stacjach paliw. Bardzo często stosuje się je:

  • na terenach prywatnych,
  • na placach budowlanych,
  • w dużych gospodarstwach.

Dzięki temu można bez problemu wcześniej zaopatrzyć się w potrzebne paliwo, a potem tankować nim pojazdy rolnicze czy budowlane. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie – nie ma konieczności częstego dojeżdżania na stacje paliw i tracenia czasu, który można przeznaczyć na pracę. Kupując większe ilości paliwa do zbiorników, można uzyskać także zdecydowanie lepszą cenę, a paliwo jest zawsze w zasięgu dłoni.

śr. ocena 5 / głosów 5