Rodzaje filtrów wykorzystywanych w odkurzaczach

Wybierając odkurzacz, większość kupujących skupia się na podstawowych parametrach techniczny tj. moc czy możliwości ssące, często pomijając kwestie dotyczące rodzaju zamontowanego filtra. Odpowiedni system filtracji nie tylko decyduje o jakości czyszczenia, ale również przedłuża żywotność silnika odkurzacza.

filtry do odkurzaczy

Filtr HEPA

Jednym z najpopularniejszych filtrów używany w odkurzaczach jest filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air Filter).

Jest to bardzo wydajny filtr, o dużej skuteczności filtracji. Wykonywany jest z włókna szklanego, a swoim wyglądem przypomina „harmonijkę”, dzięki temu posiada większą powierzchnię przechwytywania zanieczyszczeń – dowiadujemy się od firmy PROTON z Gostynia, która zajmuje się produkcją specjalistycznych filtrów dla przemysłu.

Jego działanie ma związek z połączeniem trzech systemów: przechwytywania, zderzenia, a także dyfuzji. Filtr HEPA posiada zdolność do wychwytywania bardzo drobnych zanieczyszczeń. Może mieć postać filtra jednorazowego, który wymienia się co piąte sprzątanie bądź filtra wielorazowego, wymienianego przynajmniej raz w roku. Filtry HEPA podlegają dodatkowej specyfikacji poprzez oznaczenie numeryczne np. H13 czy H14. Przy czym im większa wartość tym większa efektywność przechwytywania drobinek brudu.

Filtr wodny

Odkurzacz z filtrem wodnym zamiast tradycyjnego worka na zanieczyszczenia czy innego pojemnika posiada pojemnik z wodą. Działanie odkurzacza polega na wsysaniu powietrza wraz z brudem oraz filtracji wszelkich zanieczyszczeń przy użyciu wody. Kurz, bakterie czy grzyby są zatrzymywane w wodzie, co uniemożliwia ich wydostaniu na zewnątrz. Niektóre odkurzacze umożliwiają nie tylko czyszczenie powierzchni suchej, ale również takiej, która jest zabłocona czy jest na niej płyn. Odkurzacz z filtrem wodnym wymaga opróżniania pojemnika po każdym odkurzaniu, aby nie rozwijały się w wodzie bakterie czy grzyby.

Filtr tekstylny

Alternatywą dla filtrów HEPA są filtry tekstylne, które mogą być wykonane zarówno z tkaniny, pianki, jak i włókien sztucznych. Nie są jednak tak skuteczne jest HEPA i dlatego muszą być często wymieniane, aby mogła zostać zachowana właściwa higiena odkurzania. Osobom cierpiącym na alergię zaleca się stosowanie jednak filtrów wodnych bądź HEPA. Ten rodzaj filtrów można kupić w bardzo przystępnej cenie i jest dość dostępny. Dodatkowo wymiana jest bardzo szybka. W przypadku filtrów tekstylnych dokonując ich wymiany, warto kierować się sugestiami producenta co do zalecanej częstotliwości. Nie bez znaczenia będzie również sama częstotliwość sprzątania oraz rodzaj usuwanych zabrudzeń.