Rodzaje maszyn do przetwórstwa tworzy sztucznych

Tworzywa sztuczne pchnęły postęp cywilizacyjny – to niezaprzeczalny fakt. Każda odmiana plastiku czy gumy ma inne właściwości, a to daje nieskończone możliwości. Że tworzywa sztuczne na nic by się zdały, gdyby nie maszyny, które je przetwarzają, nadając odpowiednią konsystencję i kształt. Poznaj rodzaje maszyn do przetwórstwa tworzy sztucznych.

Właściwości tworzyw sztucznych oraz ich przetwórstwo

Tworzywa sztuczne zrobiły karierę dzięki swoim właściwościom. Po ogrzaniu stają się plastyczne i ciągliwe, zaś w temperaturze pokojowej najczęściej są twarde i w tej postaci mogą być bardzo trwałe oraz odporne na wiele czynników (w zależności od typu plastiku). Dzięki plastyczności można im nadawać dowolny kształt, o ile dysponujemy odpowiednią maszyną. Najczęściej tworzywa sztuczne są wytłaczane, choć mogą też być dmuchane.

Techniki przetwarzania plastiku polegają, mówiąc dość ogólnie, na podgrzaniu tworzywa tak, aby się uplastyczniło, a następnie nadaniu mu kształtu czy to poprzez wytłaczanie, czy też dmuchanie, odlew, prasowanie itp. Po nadaniu kształtu tworzywo jest studzone. W międzyczasie w zależności od potrzeb można stosować domieszki zmieniające kolor lub uszlachetniające produkt.

Maszyny do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Najczęściej wykorzystywaną maszyną jest wytłaczarka do tworzyw sztucznych. Pod tą nazwą kryje się wiele urządzeń różniących się zastosowanymi rozwiązaniami, rozmiarami, mocami przerobowymi i innymi parametrami. Istota pozostaje jednak zawsze ta sama. Tworzywo sztuczne trafia do wytłaczarki w postaci granulatu lub płatków, tam jest ogrzewane aż do uplastycznienia i przeciskane przez ustnik o odpowiednim kształcie. Wytłocznia jest potem studzona. Tak można szybko wytwarzać stosunkowo proste elementy plastikowe.

Wyróżniamy wytłaczarki ślimakowe (jedno- i wieloślimakowe), stożkowe oraz równoległe. Choć opis ich pracy wydaje się prosty, są to bardzo złożone maszyny dużych rozmiarów, a praca z nimi wymaga odpowiedniego przygotowania, choćby po to, aby odpowiednio skalibrować urządzenie. Bardzo duży wybór maszyn do przetwórstwa plastiku oferuje www.pol-service.pl.