Rodzaje mat wejściowych

Maty wejściowe to powszechnie stosowany sposób ochrony podłóg przed zanieczyszczeniami. W domach i mieszkaniach częściej spotykamy tradycyjne wycieraczki, ale w większych posiadłościach, a przede wszystkich w budynkach użyteczności publicznej, zdecydowanie lepiej sprawdzają się maty mające większe rozmiary i posiadają specjalne właściwości. Jakie rodzaje mat można wyróżnić?

Podstawowym zadaniem maty jest przechwycenie oraz zatrzymanie zanieczyszczeń i wilgoci w postaci piasku, błota czy śniegu, nanoszonych z zewnątrz. Dobrze dobrana mata pozwala na niemal całkowitą eliminację problemu brudu wnoszonego do budynków. To z kolei przekłada się na aspekt ekonomiczny, ponieważ podłogi dłużej pozostają czyste i pomieszczenia mogą być rzadziej sprzątane. Dodatkowo maty są bardzo wytrzymałe, a wiele firm, takich jak EMKA SA z Żyrardowa, zajmuje się kompleksowym serwisem mat przedłużającym ich trwałość. Gdzie wykorzystywane są maty wejściowe? Zarówno w domach, jak i w sklepach, hotelach, przychodniach lekarskich, recepcjach, centrach handlowych i w wielu innych obiektach. Przydają się zwłaszcza tam, gdzie podłogi są intensywnie użytkowane i narażone na zanieczyszczenia wnoszone z zewnątrz. Maty to sposób na ochronę podłóg, ale także na zwiększenie bezpieczeństwa ludzi przebywających w budynku poprzez stworzenie powierzchni antypoślizgowej. Mata to także znakomity pomysł na reklamę, a to za sprawą odpowiednio dobranej kolorystyki lub nadruku z logo firmy. Jakie są najpopularniejsze rodzaje mat wejściowych?

Maty standardowe

Maty klasyczne mają uniwersalne zastosowanie – ich zadaniem jest ochrona podłogi przed brudem i wilgocią. Są to głównie maty nylonowe lub wykonane z innego tworzywa sztucznego lub też maty bawełniane. Ze względu na zastosowaną technologię oraz długość, ułożenie i rodzaj włosia, maty te mogą być dostosowane specjalnie do warunków pogodowych:

  • Maty do usuwania śniegu – niezastąpione zimą. Chronią zarówno przed nanoszeniem śniegu i błota pośniegowego, ale stanowią też barierę zatrzymującą substancje służące do redukcji powłoki śnieżnej, czyli piasek i sól. Poprzez zastosowanie długiego włókna, możliwe jest zebranie zanieczyszczeń z głębokich w przypadku obuwia zimowego bieżników.
  • Maty pochłaniające wilgoć – ich zadaniem jest maksymalna eliminacja wody wnoszonej z zewnątrz. W tym celu często wykorzystuje się miękkie włókna dobrze absorbujące wilgoć.

Maty łączone

Innowacyjną techniką jest łączenie różnych splotów włókien i materiałów dla efektywnej ochrony przed zanieczyszczeniami. Takie rozwiązania są wielofunkcyjne, każdy odcinek maty pełni inną rolę, dzięki temu może ona zarówno wymiatać brud z podeszwy, a także osuszać obuwie i pochłaniać wilgoć. To kompleksowe rozwiązanie polecane w obiektach użyteczności publicznej o dużej intensywności ruchu pieszego.

Mata antyzmęczeniowa

Maty antyzmęczniowe to innowacyjne rozwiązanie wspierające ergonomię pracy. Umieszczane są w miejscach, gdzie pracownicy narażeni są na wielogodzinne stanie, a więc np. w lokalach gastronomicznych. Dzięki właściwościom amortyzacyjnym poprawiają krążenie nie obciążając stawów i kręgosłupa, co przekłada się na mniejsze zmęczenie, a w rezultacie lepszą efektywność pracy.

Mata gumowa

Maty gumowe mają szerokie zastosowanie i są chętnie wykorzystywane we wszelkich obiektach użyteczności publicznej narażonych na wilgoć i brud. Maty gumowe usuwają zanieczyszczenia, a do tego wyróżnia je wysoka trwałość i odporność na trudne do usunięcia zabrudzenia, np. z tłuszczu, a także na zmiany temperatur.

Mata higieniczna

Maty higieniczne, zwane również dezynfekcyjnymi, przeznaczone są do usuwania nie tylko zanieczyszczeń i wilgoci, ale także mikroorganizmów, takich jak wirusy, grzyby i bakterie. W tym celu zwykle stosuje się specjalne impregnaty, które dezynfekują obuwie. To niezastąpione rozwiązanie w placówkach medycznych, np. szpitalach, przychodniach i laboratoriach, ale także w branży spożywczej i w przetwórstwie żywności.