Rodzaje nosidełek dla dziecka

Coraz więcej rodziców w pewnym momencie decyduje się na kupno nosidełka dla niemowlaka. Wybierają taką możliwość przede wszystkim dlatego, że korzystanie z nosidełka jest dla nich bardzo wygodne, a dodatkowo stanowi dobrą alternatywę dla chust. Czy jednak korzystanie z nosidełka jest na pewno w pełni bezpieczne dla dziecka? Jak wybrać właściwe nosidełko? Jakie są obecnie dostępne w sklepach rodzaje nosideł?

Kobieta z dzieckiem w nosidełku

Co to znaczy dobre nosidło dla dziecka?

Nosidełka dla niemowlaków mogą naprawdę znacznie ułatwić rodzicom wychodzenie z dzieckiem na spacery, jednak żeby na pewno dobrze pełniły swoje funkcje i były w pełni bezpieczne dla malucha, muszą spełniać kilka wymagań. Przede wszystkim wybierając nosidełko dla swojego dziecka trzeba pamiętać o tym, że dziecko musi mieć  w nim możliwość wygodnego siedzenia. Na pewno nie może  w nim wisieć, ponieważ przebywanie przez dłuższy czas w takiej pozycji może być bardzo szkodliwe dla rozwoju jego stawów biodrowych.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów ze sklepu internetowego Forkids.pl, w którym można kupić bardzo dużo rodzajów zabawek dla dzieci oraz akcesoriów dla rodziców: Podczas wyboru odpowiedniego nosidła dla dziecka powinno się zwrócić uwagę na to, żeby posiadało odpowiednio szeroki panel jako podparcie dla stóp dziecka. Dzięki temu stawy biodrowe dziecka będą mniej obciążone. Taki panel powinien sięgać dziecku od jednego do drugiego stawu kolanowego, żeby podczas przebywania w nosidle nogi dziecka nie leciały w dół.

Jakie są zalety i wady stosowania nosidełek dla niemowlaków?

Najważniejszą zaletą nosidełek dla niemowlaków jest to, ze dzięki nim rodzice mają możliwość łatwego wybrania się ze swoim dzieckiem na spacer. Ułożenie dziecka w nosidełku jest bardzo proste i zajmuje mało czasu. Rodzic nie zabierając ze sobą wózka, ma możliwość np. wejścia w trakcie spaceru do sklepu. W trakcie spaceru nie ma też ograniczonych ruchów, ponieważ obie jego dłonie pozostają wolne. Przebywanie w nosidełku wiąże się też z korzyściami dla samego dziecka. Wreszcie bowiem może w trakcie spaceru oglądać otaczający świat. Jest to możliwe dzięki temu, że wreszcie przebywa na górze, a nie jest schowane w wózku.

Niektórzy fizjoterapeuci wskazują także na to, ze nosidła dla niemowlaków mają również wady. Przede wszystkim często mówi się o tym, że dla dziecka zbyt długie przebywanie w nosidle może się wiązać z problemami w rozwoju stawów i bioder. Takie ryzyko jednak istnieje przede wszystkim wtedy, gdy źle wybierzemy nosidełko dla swojego malucha oraz jeżeli za wcześnie go w nim umieścimy. Trzeba pamiętać o tym, że dziecko można bezpiecznie posadzić w nosidle dopiero w momencie, w którym potrafi już samodzielnie siedzieć i w naturalny sposób przez dłuższy czas utrzymywać pozycję pionową.

Popularne rodzaje nosidełek dla niemowlaków

Obecnie w sklepach z artykułami dla dzieci można kupić aż trzy różne rodzaje nosidełek dla dzieci. Są nimi:

  • Nosidełka klamrowe
  • Nosidełka wiązane
  • Nosidełka hybrydowe

Wszystkie te rodzaje nosidełek są typem nosidełek ergonomicznych, czyi takich, które charakteryzują się równomiernym rozkładaniem ciężaru ciała dziecka poprzez jego równomierne podparcie. Nosidełka ergonomiczne zostały także zaprojektowane w taki sposób, żeby były na pewno w pełni wygodne dla rodziców i dla innych noszących je osób. Czym się charakteryzuje każdy ze wskazanych wyżej rodzajów nosidełek dla dzieci?

Nosidełka klamrowe

W nosidełkach klamrowych zarówno pas biodrowy, jak i pas naramienny jest zapinany na klamry. Obecnie jest to chyba najchętniej wybierany przez rodziców rodzaj nosidełek, ponieważ jest też najszybszy do zakładania. Korzystając z nosidełka klamrowego rodzic ma możliwość łatwego regulowania w każdej chwili jego wysokości oraz wygodę jego zakładania. Regulacja odbywa się poprzez wydłużanie lub skracanie dołączonych pasów biodrowych i naramiennych.

Nosidełka wiązane

Nosidełka wiązane są znane również jako nosidła Mei-Tai.  Właściwe, wygodne ustawienie takiego nosidła jest możliwe poprzez odpowiednie zawiązanie pasów biodrowych i pasów naramiennych. Wielu rodziców nie chce wybierać nosidełek wiązanych ze względu na to, że wydają im się one trudne w stosowaniu. Wbrew pozorom jednak obsługa nosidełka Mei-Tai wcale nie jest taka trudna i na pewno po nabraniu pewnej wprawy każdy rodzic da sobie z nią radę.

Nosidełka hybrydowe

Ostatnim rodzajem ergonomicznych nosidełek dla dzieci są nosidełka hybrydowe, które jak sama nazwa wskazuje są połączeniem nosideł klamrowych i nosideł wiązanych. W nosidełkach hybrydowych pas biodrowy jest zapinany na klamrę, natomiast pasy naramienne są wiązane.

śr. ocena 0 / głosów 0