Rodzaje odświeżaczy powietrza

Aerozol, żel, a może świeczka? Obecny rynek oferuje odświeżacze powietrza różniące się nie tylko zapachem, ale również formą. Oto kilka z nich.

odswiezacze-powietrza

Odświeżacze w aerozolu

Najpowszechniej stosowane, obecne w niemal każdym domu, biurach oraz wielu innych miejscach, w których spędzamy czas. Ich zaleta to przede wszystkim powszechna dostępność (szeroki ich wybór znajdziemy w ofercie firmy Mado), bogata gama zapachów oraz różne sposoby działania. Możemy zakupić aerozole ręczne, zamknięte w pojemnikach z mechanizmem rozpylającym płyn wraz z naciśnięciem przycisku, ale także specjalne urządzenia elektryczne, które w wyznaczonych odstępach czasowych lub pod wpływem uruchomienia czujnika (np. przez włączenie światła) rozpylają dawkę aerozolu bez naszego udziału. Posiadają one jednak również pewne minusy – najpoważniejsze to fakt, że zapach utrzymuje się przez dość krótki czas, zaś rozpylony płyn przed wyparowaniem osiada na przedmiotach i powierzchniach.

Świeczki zapachowe i kadzidełka

Tego rodzaju odświeżacze powietrza cieszą się coraz większą popularnością. Od momentu zapalenia wydzielają one równomierny, przyjemny zapach, mieszający się z charakterystycznym aromatem dymu. Kadzidełka są szczególnym rodzajem środków zapachowych, gdyż posiadają bardzo szeroką gamę zapachową, niedostępną dla tradycyjnych odświeżaczy. Ponadto znajdują zastosowanie w aromaterapii, wydzielany przez nie zapach sprzyja rozluźnieniu, relaksowi i medytacjom. Posiadają jednak – podobnie jak świeczki – jedną wadę: wypalają się dość szybko, dlatego trudno jest utrzymać ich aromat w domu przez dłuższy czas. Ponadto brudzą, zostawiają popiół, który po wypaleniu się kadzidełka należy posprzątać.

Żele i olejki zapachowe

Podobnie jak świeczki i kadzidełka, żele i olejki zapachowe uwalniają zapach przez cały czas w wyniku powolnego parowania. Na rynku dostępne są w różnych formach – od zamkniętych zbiorniczków, które wystarczy otworzyć, by aromat zaczął się sam uwalniać, do wkładek do odświeżaczy elektrycznych, które podwyższając lekko temperaturę prowadzą do intensywnego parowania substancji zapachowej. Olejki zapachowe mogą być również rozcieńczane z wodą i wlewane do specjalnych, ozdobnych lampek świecowych.