Rodzaje posadzek przemysłowych

Są różne rodzaje posadzek. Ich wybór zależy od funkcji, jakąś mają pełnić. Posadzki przemysłowe to szczególny typ, który musi posiadać określone cechy. Stosuje się je najczęściej w magazynach, na parkingach oraz w niektórych budynkach publicznych. Podłoga, z której korzysta tak wiele osób, musi być szczególnie odporna na zniszczenie.
Jakimi cechami powinny charakteryzować się posadzki przemysłowe?

Posadzki przemysłowe – charakterystyka

Posadzki przemysłowe znacznie różnią się od tych, które montuje się w budynkach mieszkalnych. Z reguły są one dużo bardziej narażone na uszkodzenia, dlatego muszą być odporne na obciążenia i ścieranie. Powinny również zachowywać swoje właściwości – nawet, jeśli będą miały kontakt ze szkodliwymi substancjami chemicznymi lub gwałtownymi zmianami temperatur. W zakładach przemysłowych lub budynkach publicznych naprawa uszkodzonej podłogi wiąże się z dużymi kosztami. Dlatego tak ważne jest, aby posadzka była solidnie wykonana i odporna na szkodliwe czynniki zewnętrzne.

Więcej o cechach posadzek informuje pracownik firmy Cemix: posadzka przemysłowa cechuje się specyficzną konstrukcją warstwową. Opiera się na podłożu gruntowym lub stopie. Poszczególne warstwy powinny być wytrzymałe na konkretne obciążenia, a jednocześnie odgrywają istotną rolę w zabezpieczaniu podłogi przed czynnikami zewnętrznymi.

Jakie są rodzaje posadzek przemysłowych?

Posadzki dzieli się pod względem materiału wykonania. Występują zatem posadzki betonowe i żywiczne. Pierwszy materiał jest najczęściej spotykany. Dobrze wykonana posadzka z betonu będzie bardzo wytrzymała na obciążenia oraz odporna na czynniki mechaniczne, chemiczne i termiczne. Dodatkowo, posadzkę tego typu można utwardzić specjalną posypką mineralną. Dzięki temu powierzchnia będzie jeszcze bardziej odporna na ścieranie, szczelna oraz przygotowana na ruch nawet ciężkich maszyn.

Kolejnym rodzajem są posadzki żywiczne. Z reguły są one wykorzystywane tam, gdzie nie występuje zbyt częsty transport kołowy. Im grubsza warstwa posadzki, tym większe obciążenie może przyjmować. Ten rodzaj, jak przystało na posadzki przemysłowe, również jest bardzo odporny na zniszczenia i szkodliwe czynniki zewnętrzne. Zaletą jest też to, że odpowiednio wykończone posadzki mogą mieć atrakcyjny wygląd. Być może cecha ta nie ma aż takiego znaczenia w przypadku magazynów lub zakładów przemysłowych, ale jeśli posadzka ma być zastosowana w biurach lub budynkach publicznych, estetyka może być bardzo istotna. Jakość posadzek obu rodzajów w dużej mierze zależy od profesjonalizmu ich wykonawców.

śr. ocena 5 / głosów 1