Rozdzielacze hydrauliczne. Charakterystyka

Za sprawną pracę całego układu hydraulicznego odpowiada rozdzielacz hydrauliczny. To on steruje kierunkiem przepływu cieczy, a więc decyduje o transporcie energii znajdującej się w danej substancji. Rozdzielacz odciąża również pompę w trakcie przerwy pracy systemu hydraulicznego. Nie pozwala na jej przeciążenie i umożliwia sprawne sterowanie jej położeniem. A czym charakteryzują się przykładowe rozdzielacze hydrauliczne?

Rozdzielacze hydrauliczne

Czym jest rozdzielacz hydrauliczny?

Każdy rozdzielacz wyróżnia się inną konstrukcją, a ich zastosowanie jest bardzo wszechstronne – można je wykorzystać w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, a nawet chemicznym. W układzie rozdzielacze są połączone z takimi elementami jak zbiornik, silnik oraz pompa. Mogą pracować w dowolnym położeniu, co ma wpływ na ich komfort użytkowania. Rozdzielacze hydrauliczne to tak naprawdę zawory, które są stworzone do sterowania kierunkiem ruchu cieczy, która znajduje się w układzie.

Gdzie umieszcza się rozdzielacze hydrauliczne? Zazwyczaj pomiędzy pompą i silnikiem, a połączenia są realizowane przy użyciu złącznych elementów i przewodów hydraulicznych.

Podział rozdzielaczy hydraulicznych

Najpopularniejszy podział rozdzielaczy ściśle związany jest z rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Rynek oferuje:

  • Rozdzielacze suwakowe – ich praca opiera się głównie na działaniu suwaka. Reguluje on przepływ cieczy wewnątrz urządzenia. Jeśli jest skierowany w jedną stronę, to nie musisz obawiać się o przepływ w drugą. Suwak blokuje taką możliwość. Warto pamiętać, że może on być sterowany mechanicznie lub
  • Rozdzielacze gniazdkowe – w tym przypadku ruch cieczy jest regulowany przez specjalny zawór ze sprężynami. To Ty decydujesz, czy przepływ substancji jest zamknięty, czy Daje to możliwość dużej kontroli nad systemem hydraulicznym. Jego to bardzo precyzyjna konstrukcja.
  • Rozdzielacze iskrobezpieczne – stosuje się je głównie w kopalniach, z powodu dużego prawdopodobieństwa wybuchu w takim miejscu. W tym rozdzielaczu hydraulicznym znajdują się tłoki, które zaczynają swoją pracę w momencie, gdy na sterującej cewce pojawi się napięcie.
  • Rozdzielacze monoblokowe i blokowe – są odpowiedzialne za kontrolę ciśnień. Dzięki nim będziesz spokojny o prawidłowy poziom ciśnienia w systemie hydraulicznym. Monoblokowy rozdzielacz wytrzymuje zdecydowanie większe poziomy ciśnień niż blokowy. W związku z tym możesz wybrać jeden z nich według swoich preferencji.

Specjalista z Zakładu Hydrauliki Siłowej podkreśla, że oprócz wyżej wymienionych rozdzielaczy hydraulicznych warto wiedzieć, że na rynku są również: rozdzielacze elektryczne, ręczne oraz jedno-, dwu- lub trzysekcyjne.

Rozdzielacz hydrauliczny jest elementem, bez którego cała systematyka hydrauliczna nie funkcjonowałaby prawidłowo, dlatego wybór odpowiedniego jest koniecznością.

śr. ocena 5 / głosów 1