Rozliczenia księgowe – dlaczego warto je powierzyć specjalistom?

Przed rozpoczęciem działalności gospodarczej należy podjąć kilka bardzo ważnych decyzji. Jedną z nich jest wskazanie podmiotu, który będzie zajmował się prowadzeniem księgowości firmy. W tym celu możemy współpracować z biurem rachunkowym albo zatrudnić własnego księgowego. Dopuszczalne jest także samodzielne zajmowanie się księgowością, lecz nie jest to forma polecana dla większości przedsiębiorców.

Rozliczenia księgowe

Samodzielne prowadzenie księgowości

W przypadku dużych przedsiębiorstw niezbędne jest zatrudnienie księgowego. Małe i średnie firmy przeważnie korzystają z usług biur rachunkowych, które są bardziej opłacalne. Niektórzy przedsiębiorcy wolą jednak przyoszczędzić i próbują zajmować się księgowością na własną rękę. Jest to jak najbardziej zrozumiałe – przeważnie są to działalności jednoosobowe, którym zależy na jak najmniejszym ponoszeniu kosztów, by móc wdrożyć się w rynek. W takiej sytuacji przedsiębiorca musi nie tylko nabyć odpowiednią wiedzę, ale także stale się szkolić. Przepisy ciągle się zmieniają, a brak obeznania na ich temat nie zwalnia z odpowiedzialności. To z kolei wymaga czasu, który we wczesnym etapie przede wszystkim należy poświęcać na pozyskiwaniu klientów i budowaniu marki. Rzadko który przedsiębiorca posiada takie umiejętności i tyle czasu, by móc samodzielnie prowadzić firmę i jej księgowość.

Odpowiedzialność za popełnione błędy

Specjaliści pracujący w biurach rachunkowych mają odpowiednią wiedzę i doświadczenie, a to minimalizuje powstawanie jakichkolwiek błędów. Są na bieżąco ze zmianami podatkowymi, wspierają się sprawdzonymi źródłami i używają profesjonalnego oprogramowania, które usprawnia wiele procesów. Biuro rachunkowe na bieżąco informuje o sytuacji finansowej przedsiębiorcy, dzięki czemu podejmowane przez niego decyzje będą zawsze opatrzone aktualną sytuacją.

Specjalista z biura rachunkowego „Agnes” w Łodzi dodaje:  Oczywiście błędy w prowadzeniu księgowości mogą wystąpić nawet w przypadku profesjonalnego biura, a odpowiedzialność w takim wypadku spada na przedsiębiorcę. Ma on jednak prawo żądać odszkodowania za konsekwencje wynikłe z nierzetelnego prowadzenia księgowości.

Zakres współpracy

Niektóre biura rachunkowe oferują bardzo szeroki zakres współpracy. Obsługa księgowa i podatkowa to szereg czynności, które trzeba wykonywać rzetelnie i regularnie. Im więcej firma posiada pracowników i klientów, tym bardziej trzeba będzie poświęcać jej czas. Współpraca z biurem to doskonały sposób na przekazanie części obowiązków także z zakresu administracji kadrowo-płacowej. W ramach tych usług biuro może sporządzać umowy o pracę i umowy cywilno-prawne, przygotowywać listy płac, zgłaszać pracowników do ZUS-u oraz naliczać należne składki, sporządzać deklaracje PIT, przygotowywać świadectwa pracy i zaświadczenia o zatrudnieniu, czy prowadzić akta osobowe pracowników. Cena za określony zakres usług wcale nie musi być wysoka. Z pewnością będzie niższa w przeliczeniu na czas, jaki przedsiębiorca musiałby poświęcić na samodoskonalenie się z tego tytułu. Koszty są także atrakcyjne w stosunku do zatrudnienia księgowego, któremu oprócz regularnej wypłaty trzeba zapewnić stanowisko pracy, oprogramowanie oraz wszelkie pomoce.

śr. ocena 0 / głosów 0