Rozmnażanie roślin przy pomocy nasion

Rozmnażanie roślin we własnym zakresie w ogródku zdaje się być dobrą metodą otrzymania nowych sadzonek i dużą oszczędnością, zwłaszcza jeśli jakiś krzew ozdobny jest drogi i wyszukany. Z pozoru wystarczy wykonać kilka bardzo prostych czynności i czekać na zakwitnięcie.  Jednak czy jest to takie proste, jak się wydaje?

rozmnazanie-roslin

Jak przebiega rozmnażanie?

Rozmnażanie roślin i krzewów przy pomocy nasion to rozmnażanie tzw. generatywne. Z technicznego punktu widzenia jest bardzo proste: otrzymane nasiona trzeba wsypać na odpowiednią głębokość i regularnie zraszać. Jeśli zrobimy to we właściwym czasie wysiewu dla danego gatunku, to pozostaje nam już tylko wyczekiwać na kwitnienie. I tu pojawia się pierwszy problem: w amatorskich warunkach na zakwitnięcie niektórych gatunków potrzeba nawet i 7-10 lat. A to tylko jedna z wielu komplikacji – innym ważnym problemem jest fakt, że przy rozmnażaniu generatywnym rośliny mogą nie przypominać wyglądem ani rośliny-ojca ani rośliny-matki; może się więc okazać, że poniesiemy spore nakłady wysiłku i czasu, a nie uzyskamy efektu nawet zbliżonego do tego, jakiego oczekiwaliśmy.

Legalność

Wielu hobbystów ogrodnictwa w pewnym momencie myśli o hodowli sadzonek warzyw lub rzadkich gatunków roślin do dalszej sprzedaży. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że z prawnego punktu widzenia jest to nielegalne. Niektóre odmiany roślin – zwłaszcza ozdobnych i uprawnych – są efektem wieloletnich prac na ich stworzeniem i po opatentowaniu są chronione tak samo, jak własność intelektualna (czyli wynalazki, filmy, utwory muzyczne, naukowe i inne). Teoretycznie nie można ich rozmnażać nawet we własnym zakresie, w praktyce jest to jednak niemożliwe do skontrolowania i niekaralne. Ale za sprzedaż takich sadzonek grozi już do roku więzienia.

Samemu czy z pomocą specjalisty?

Jeśli zapragnęliśmy mieć na naszym ogrodzie krzewy i pnącza ozdobne, zdecydowanie lepsze i wygodniejsze dla nas będzie zdanie się na specjalistów w tej dziedzinie. W prowadzonych przez doświadczonych i wykształconych ogrodników szkółkach drzew i krzewów, takich jak np. Gospodarstwo Szkółkarskie Andrzeja Krzysiaka, znajdziemy bardzo szeroki wybór krzewów i drzew ozdobnych, które możemy zakupić zarówno w formie sadzonki jak i gotowego krzewu, który można przesadzić. Jest to jedna z największych w województwie lubelskim i w całym regionie. Obecnie gospodarstwo zajmuje ponad 10 ha upraw gruntowych, zatem każdy znajdzie tu coś dla siebie.