Ścielenie peletem jako alternatywa dla słomy

Budynki, w których są umieszczone zwierzęta hodowlane, wymagają odpowiedniego dostosowania warunków zoohigienicznych. Jednym z najważniejszych czynników wpływających na zdrowie zwierząt jest odpowiednia temperatura, izolacja termiczna podłoża oraz odpowiednio chłonny materiał zapewniający suche warunki. Pomieszczenia, w których przebywają zwierzęta, są wyścielane specjalnymi materiałami. Czy pelet może w tej kwestii zastąpić słomę? Czytaj dalej!

Czym jest pellet?

Pellet to sprasowane odpady drzewne, takie jak wióry, zrębki i trociny. Występuje w formie niewielkich, walcowatych granulek. Najczęściej stosowany jest jako paliwo, jednak równie doskonale sprawdza się jako materiał wyścielający stajnie i pomieszczenia, w których przebywają zwierzęta hodowlane.

Pellet to materiał ceniony za swoje proekologiczne pochodzenie, który może być stosowany w wielu dziedzinach życia i przemysłu. Swoją popularność osiągnął jako tanie i bogate energetycznie paliwo. Ma on jednak dużo więcej zastosowań, szczególnie w gospodarstwie. Dobre właściwości izolacyjne pozwalają stosować go jako ściółkę dla zwierząt hodowlanych – uzupełnia ekspert z firmy Dozagro.

Sprasowany pellet zapewnia suche podłoże, doskonale wchłania wilgoć i inne płyny, a jego wymiana jest łatwa.

Pellet jako ściółka dla zwierząt

Ściółka dla zwierząt to niezbędny element każdej obory, boksu w stajni czy kurnika. Wpływa ona pośrednio na zdrowie zwierzęcia, pełniąc funkcję ochronną i podnosząc warunki higieniczne. Podstawowymi materiałami do wyścielania pomieszczeń są:

  • słoma,
  • piasek,
  • trociny,

Alternatywą dla nich staje się powoli pelet. Dzięki doskonałym właściwościom izolacyjnym nadaje się nawet do chłodnych pomieszczeń jako warstwa ochronna. W odróżnieniu od słomy, pelet jest sprzedawany w postaci niewielkich granulek i nie wymaga dodatkowej obróbki w urządzeniach takich jak rozdrabniacze do słomy.

Pellet jest materiałem wysoce ekologicznym, pozyskiwanym głównie z odpadów drzewnych. Jednym z najważniejszych argumentów przemawiającym za pelletem jest prostota i wygoda w jego stosowaniu jako ściółki. Dobrej jakości pellet jest bezpieczny w kontakcie ze zwierzętami. Nie zawiera drobnoustrojów, pasożytów i szkodliwych substancji chemicznych. Zużyta ściółka z pelletu może z powodzeniem zostać poddana recyklingowi lub zastosowana jako kompost.

Jak widać, pellet jest materiałem, który wykazuje duży potencjał nie tylko w branży grzewczej, ale także i w gospodarce rolnej.

śr. ocena 5 / głosów 5