Składniki i sposób powstawania wina

Chociaż historia wina sięga kilku tysięcy lat przed naszą erą, a sposób jego przechowywania zmieniał się z czasem, to proces jego produkcji pozostał podobny. Na czym on polega? O tym przeczytacie poniżej.

produkcja wina

Początki procesu produkcji wina

Winorośl rośnie najlepiej w łagodnym klimacie, ale dobrze chronione winnice potrafią przetrwać nawet srogą zimę. Im dojrzalsze jest winogrono, tym lepsze wino można z niego wyprodukować. Z tego względu z ich zbiorem często zwleka się do ostatniej chwili. Aby nie uszkodzić rośliny, zbieracze odcinają całą kiść nożyczkami. Do wyrobu wina czerwonego wykorzystuje się całe owoce, natomiast białe wino produkuje się z samego soku białych winogron. Choć sam proces produkcji ma duże znaczenie, o jakości wina decyduje jakość owoców, na które mają wpływ: pogoda, skład gleby oraz sposób pielęgnacji winorośli.

Winogrona zostają zmielone, po czym trafiają do prasy, która wyciska z nich sok. W winiarni produkt mielenia i wyciskania trafia do beczek z nierdzewnej stali. Sok zaprawiany jest przez winiarza drożdżami, by zapoczątkować proces fermentacji, podczas którego cukier przemienia się w alkohol. Kadzie fermentacyjne są chłodzone, a utrzymywanie stałej temperatury ma ogromne znaczenie. Fermentacja burzliwa białego wina trwa 3 tygodnie w temperaturze 17°C, czerwonemu wystarczy 10 dni w 30°C. Wino różowe powstaje natomiast z czerwonych winogron, ale wymaga wolnej fermentacji – wyjaśnia ekspert z hurtowni wina Winnice.eu.

Fermentacja i leżakowanie

W produkcji wina czerwonego stosuje się dodatkowy etap – w trakcie fermentacji kadzie są opróżniane dla napowietrzenia trunku, ponieważ tlen intensyfikuje pracę drożdży. Następnie wino zostaje wpompowane z powrotem do kadzi. W trakcie fermentacji kontroluje się nie tylko temperaturę, ale również zawartość cukru. W miarę jak sok przemienia się w wino, staje się mniej słodki, ale jest w nim coraz więcej alkoholu. Z wyjątkiem bardzo słodkich win fermentacja kończy się samoistnie, kiedy zniknie cały cukier. Zawartość alkoholu wynosi wtedy od 11% do 13% dla wina czerwonego i od 11% do 11,5% dla białego i różowego.

Przez kilka miesięcy wino przechodzi fermentację łagodną, a następnie jest klarowane pod ciśnieniem w specjalnym filtrze. Potem przychodzi czas na butelkowanie – duże winiarnie mają w pełni zautomatyzowaną linię rozlewniczą, mniejsze zadowalają się półautomatycznymi systemami. Wino należy rozlewać w taki sposób, aby do butelek nie przedostało się powietrze, które sprawia, że trunek staje się kwaśny. Na smak wpływa również światło, dlatego przelewa się je do butelek z barwionego szkła. Do zamykania służy korek zapewniający hermetyczność – pozyskuje się go z odrastającej kory w sposób nieszkodzący drzewom. Ostatnim etapem jest leżakowanie, podczas którego wino przechodzi subtelne przemiany ostatecznie definiujące niuanse jego smaku.