W jaki sposób działają łożyska wahliwe

Łożyska wahliwe są szczególnym rodzajem łożysk kulkowych. Są one stosowane wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność braku wrażliwości na błędy współosiowości opraw, powstające w trakcie pracy ugięcia wałów oraz na odkształcenia opraw. Łożyska wahliwe mają również możliwość wychyleń kątowych. Ze względu na swoją specyfikę, są powszechnie stosowane praktycznie we wszystkich gałęziach przemysłu.

Budowa łożysk wahliwych

Łożyska kulkowe wahliwe zbudowane są z dwóch rzędów kulek umieszczonych wewnątrz kulistej bieżni pierścienia zewnętrznego. Dzięki takiej budowie pierścienie mogą się swobodnie wobec siebie ustawiać, przez co całe łożyska są odporne na powstające błędy współosiowości opraw oraz na ugięcia wałów. Montując łożyska wahliwe należy zwracać uwagę na to, jak duże jest ryzyko powstawania w trakcie pracy tego typu obciążeń. Im większe obciążenia tym zastosowane łożyska powinny być szersze.

Szczególnym rodzajem łożysk wahliwych są łożyska z wywierconymi otworami stożkowymi. Takie łożyska stosowane są na tulejach wciąganych, co znacznie ułatwia proces montażu oraz ma wpływ na uproszczenie całej konstrukcji.

Łożyska wahliwe mogą być wykonane z różnych materiałów

Łożyska kulkowe wahliwe najczęściej wykonywane są z blachy stalowej. Nie jest to jednak jedyna możliwość, ponieważ zgodnie z potrzebą poszczególne kosze łożysk mogą być także zrobione z innych materiałów, jak np. stal, mosiądz czy różnego typu tworzywa termoplastyczne.

Zasadniczo łożyska kulkowe wahliwe są wykonywane w standardowej klasie dokładności oraz ze znormalizowanym luzem poprzecznym. Jednak w razie potrzeby można także wykonać te łożyska z innym luzem, pomniejszonym lub powiększonym oraz w wyższych klasach dokładności.

Szukaj sprawdzonych dostawców

Jeżeli potrzebujesz wysokiej jakości łożysk wahliwych, koniecznie korzystaj z usług sprawdzonych dostawców. Jednym z najważniejszych w Polsce sprzedawców łożysk tocznych jest firma Matex, która jest autoryzowanym dystrybutorem na naszym rynku łożysk niemieckiej firmy FAG.