Sposób działania preparatów przeciwbiegunkowych dla trzody chlewnej

Właściwości tego, co jemy, są silnie skorelowane ze zdrowiem zwierząt chowanych na mięso. Kondycja zdrowotna zwierzęcia ma wpływ na jakość mięsa, podobnie jak preparaty stosowane do odżywiania i leczenia np. świń. Muszą to być środki bezpieczne i sprawdzone. Dość częstym problemem jest biegunka, zwłaszcza u prosiąt. Jak działają preparaty, które mają jej przeciwdziałać?

preparaty przeciwbiegunkowe

Kiedy stosować preparaty przeciwbiegunkowe dla trzody chlewnej?

Biegunka, choć wydaje się błahym problemem, może być niebezpieczna. Przedłużające się rozwolnienie doprowadza do utraty wody w organizmie, a w rezultacie wypłukiwania substancji odżywczych oraz powoduje problemy z przyswojeniem nowych. Odwodnienie jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia. Dlatego zwierzę cierpiące na biegunkę wymaga dużo uwagi i opieki.

W przypadku trzody chlewnej o biegunkę nietrudno. Każda zmiana pokarmu może skończyć się nadmierną reakcją ze strony przewodu pokarmowego. Dlatego przy okazji odstawiania prosiąt od maciory, przeniesienia do nowego otoczenia czy zmiany diety należy mieć na uwadze ryzyko biegunki. Na szczęście są bezpieczne preparaty przeciwbiegunkowe dla świń.

W jaki sposób działają preparaty przeciwbiegunkowe dla świń?

Pod względem układu pokarmowego człowiek i świnia mają nieco wspólnego. Oba gatunki są wszystkożerne i borykają się z podobnymi problemami gastrycznymi. Dlatego też preparaty na biegunkę dla człowieka i dla trzody działają na podobnej zasadzie.

Bezpiecznym produktem przeznaczonym dla świń jest Bentawet (dostępny na www.bentawet.pl). Preparat ten ma postać proszku i właściwości mineralno-resorbujące. Dzięki dodatkowi substancji zapachowych i smakowych (cukier, tymianek, kora dębu) świnie chętnie go przyjmują. W skład wchodzą także montmorylonit (wypełniacz stanowiący większość objętości preparatu) oraz tlenek cynku. Glinokrzemiany użyte w preparacie stanowią ok. 20% powierzchni Ziemi, jest to więc środek w pełni naturalny i przyjazny otoczeniu. Pod względem działania jest zbliżony do węgla drzewnego, który podaje się ludziom z biegunką. Zarówno węgiel, jak i glinokrzemiany wiążą luźną strukturę stolca, zagęszczają go, powstrzymując jego nadmierne wydalanie. Ponadto Bentawet reguluje gospodarkę kwasową tuczników, pochłania toksyny wywołujące chorobę oraz uzupełnia niedobory mineralne i poprawia wchłanianie pokarmów. Ma zatem wszechstronne działanie. Pozwala niwelować biegunkę, lecząc jej źródło, a nie objawy. Ponieważ jest to preparat naturalny i bezpieczny, można stosować go profilaktycznie w okresach podniesionego ryzyka biegunki u świń.