W jaki sposób powstaje piasek suszony

Piasek suszony odznacza się bardzo wysoką jakością oraz wyjątkowo wysoką kompozycją krzemionki. Wytwarza się go ma bazie piachu płukanego i można nabyć go w różnych frakcjach. Do procesu suszenia dochodzi w suszarniach o ogromnych mocach przerobowych i dużej wydajności. Sprawdźcie w jaki sposób powstaje piasek suszony.

Jak powstaje piasek suszony?

Piasek suchy powstaje w procesie uszlachetniania, który opiera się na wypłukaniu z niego zanieczyszczeń i podziale na konkretne frakcje, z których jedną jest właśnie piasek suszony.

Piasek suszony stosuje się powszechnie. Zastosowanie znajduje m.in. przy produkcji suchych zapraw tynkarskich i murarskich. Ponadto, wykorzystuje się go w produkcji różnego rodzaju klejów. Suchy piasek stosuje się także do czyszczenia konstrukcji stalowych, w przemyśle motoryzacyjnym (przy piaskowaniu felg i karoserii) oraz w procesie hydropiaskowania, czyszczenia cegły i naprawy starych budynków.

Po wysuszeniu i ponownym przesianiu na wysokiej jakości separatorze, piaski mogą być używane do wypełnienia filtrów przy uzdatnianiu wód pitnych i technologicznych, oczyszczalniach ścieków komunalnych i przemysłowych oraz rowów melioracyjnych. Używane są także do produkowania suchych zapraw i klejów budowlanych, a także do piaskowania różnych przedmiotów – tłumaczy ekspert reprezentujący firmę Sandmix, która zajmuje się suszeniem i uszlachetnianiem piasków oraz żwirków kwarcowych.

Pozostałe zastosowania piasku suszonego

Piasek suszony wykorzystuje się przede wszystkim w:

  • budownictwie,
  • odlewnictwie,
  • produkcji chemii budowlanej,
  • wielu gałęziach przemysłu.

Przeważnie wykorzystywany jest do produkcji materiałów budowlanych lub stosowany jako ścierniwo techniczne. Specjalnym rodzajem piasku suszonego jest piasek do piaskarki, który musi być dobierany w trafnej granulacji (zależy ona od tego jakie elementy poddawane mają być czyszczeniu – im wyższa grubość frakcji piasku, tym grubsza musi być przepustowość dyszy).

Podsumowując, piasek suszony to piasek uszlachetniony, który nie posiada zanieczyszczeń i podzielony jest na różne frakcje. Ze względu na jego parametry, może być wykorzystywany w wielu branżach.