W jaki sposób powstaje suchy lód

Wiesz na pewno, że suchy lód jest stosowany wszędzie tam, gdzie potrzeba utrzymania niskiej temperatury. Być może niejednokrotnie używałeś tego produktu. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, w jaki sposób suchy lód powstaje? Czy wiesz, że suchy lód można wytworzyć także samodzielnie?

Czym jest suchy lód?

Jest całkowicie naturalnym produktem. Jego właściwością jest sublimacja, czyli przejście z fazy stałej w fazę gazową w warunkach ciśnienia atmosferycznego z pominięciem fazy ciekłej – stąd termin „suchy lód” – wyjaśnia specjalista z firmy Dry Ice Zone.

Dodaje ponadto, że suchy lód wytwarza bakteriostatyczną atmosferę, która poprawia jakość chłodzonych produktów, zapobiegając ich utlenianiu. Dzięki temu, że jest to produkt bezzapachowy, niepalny, bezsmakowy i nietrujący – znajduje bardzo szerokie zastosowanie. Może być używany zarówno w laboratoriach, transporcie, chłodniach, jak i do celów rozrywkowych.

Jak powstaje?

Suchy lód jest otrzymywany poprzez rozprężenie ciekłego dwutlenku węgla i jego sprasowanie (uformowanie w bloki lub plastry). Dlatego często używa się również określenia „zestalony dwutlenek węgla” (mowa tu o zjawisku sublimacji – suchy lód w momencie utleniania oddaje swoją temperaturę do otoczenia, jednocześnie nie zostawiając wody). Suchy lód można otrzymać także w warunkach domowych. W tym celu należy dodać do gorącej (prawie gotującej się) wody octan sodu i mieszać aż do rozpuszczenia substancji. Następnie otrzymaną zawartość powinno się przelać do innego naczynia i wstawić do lodówki. Po schłodzeniu – na powierzchni roztworu – powstanie suchy lód. Można go również kupić w specjalistycznej hurtowni. Innym sposobem na samodzielnie otrzymanie suchego lodu jest zastosowanie sprężonego dwutlenku węgla. Wystarczy nasunąć na zbiornik z gazem foliowy worek i zawiązać go sznurkiem wokół dyszy. Po otwarciu zaworu pojemnika, dwutlenek węgla trafi do worka, a dzięki temu, że zamarznie (ulega rozprężeniu) już po chwili pojawi się suchy lód. Warto pamiętać o stosowaniu środków zabezpieczających, tj. rękawice czy okulary ochronne.