Suwak, czyli zamek błyskawiczny

Suwak to wynalazek niepozorny, ale niezwykle ułatwiający życie, znacznie wygodniejszy niż guziki i gwarantujący szczelne zapięcie ubrania. Pierwsze zapięcia stanowiące wstęp do dzisiejszego suwaka powstały w XIX wieku, jednak nie zrobiły furory. Później pojawiały się kolejne próby stworzenia zapięcia idealnego, a  w 1913 roku Gideon Sundback wynalazł zamek błyskawiczny taki, jaki znamy również dziś.

suwak

Nie tylko praktyczne rozwiązanie

Zamki błyskawiczne początkowo były stosowane w kombinezonach lotniczych, następnie w butach i woreczkach na tytoń. Po jakimś czasie zdobyły popularność i przeniknęły do zwykłych szaf w zwykłych domach. Dziś suwak coraz częściej pełni nie tylko funkcję praktyczną, ale stanowi również ozdobę. Projektanci umieszczają zamki w miejscach, w  których nie są one niezbędne, np. na rękawach.

Więcej możliwości

Suwak szybko zawitał w świecie mody, przede wszystkim jako alternatywa dla guzików, które nie dawały idealnego łączenia dwóch fragmentów materiału. To pozwoliło na zrealizowanie niektórych pomysłów, np. spodni 2w1 z długimi nogawkami, które w połowie nogawki mają zamek błyskawiczny. Po jego rozpięciu możemy odczepić część nogawki i cieszyć się spodenkami idealnymi na cieplejsze dni.

Jednak zamki błyskawiczne górują nie tylko w branży odzieżowej. Zauważymy je również w torebkach, plecakach, organizerach, portfelach, pokrowcach a nawet meblach!

Samodzielna wymiana zamka

Zdarza się, że zamek błyskawiczny ulegnie uszkodzeniu lub sprawia problemy przy zapinaniu. Możemy wymienić go nawet samodzielnie wypruwając stary i wszywając nowy. A nowy suwak kupimy w pasmanterii lub w hurtowni oferującej dodatki krawieckie, np. hurtownia „MTK” Sp. J. Suwak możemy dostosować zarówno rozmiarem, jak i kolorem do naszego ubrania lub do rzeczy, którą chcemy odnowić.