Szyby w oknach — rozwiązania inne niż zwykle

Nowoczesne okna powinny się charakteryzować niskim współczynnikiem przenikania ciepła, bardzo dobrą izolacją akustyczną oraz dużą trwałością i wytrzymałością na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne. Jednym z najważniejszych elementów każdego okna są zastosowane w nim profile szybowe. Obecnie producenci okien oraz profili okiennych chcąc ulepszyć parametry swoich produktów stosują w swoich oknach coraz cieplejsze profile szybowe, dzięki którym okna są w stanie zagwarantować swoim użytkownikom jeszcze lepszą izolację termiczną. Czym charakteryzują się stosowane obecnie ciepłe profile szybowe?

Szyby w oknach

Zespolone szyby okienne

Stosowane obecnie w produkcji okien szyby nieco się różnią od rozwiązań, które były stosowane jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. Obecnie w oknach stosuje się bowiem tzw. szyby zespolone, które jeszcze bardziej zmniejszają przepływ powietrza. Co więcej, zazwyczaj zespolone szyby okienne są cieplejszym elementem nawet od samych profili okiennych.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Bros w Buku pod Poznaniem, która specjalizuje się w produkcji okien i drzwi zewnętrznych: O tym jak dobrze jest wykonany profil szybowy i profil okienny świadczy opisujący okno współczynnik przenikania ciepła U. Im wartość tego współczynnika jest niższa, tym okno jest w stanie zapewnić swoim użytkownikom lepszą izolację cieplną, czyli jest bardziej energooszczędne.

Zespolone szyby okienne to już nie są pojedyncze szyby, tylko dwu-, trzy- lub czteroszybowe pakiety, oddzielane od siebie ramką dystansową, która znacznie ogranicza straty ciepła wynikające z przewodzenia. Powstałą pomiędzy szybami w pakietach przestrzeń (komorę) wypełnia się natomiast gazami szlachetnymi, najczęściej kryptonem lub argonem. Im więcej komór posiada dany profil szybowy, tym okno jest w stanie zapewnić swoim użytkownikom lepszą ochronę przed utratą ciepła oraz lepszą izolację akustyczną, czyli blokowanie dźwięków dochodzących do pomieszczenia z zewnątrz budynku. W obecnie produkowanych oknach PCV, oknach drewnianych oraz oknach aluminiowych najczęściej stosowane są pakiety szybowe jednokomorowe, pakiety dwukomorowe lub pakiety trójkomorowe. Jaka jest budowa każdego z nich?

Charakterystyka poszczególnych rodzajów pakietów szybowych

Najprostszym rodzajem zespolonych szyb okiennych są jednokomorowe pakiety szybowe. Każdy profil jednokomorowy składa się z dwóch oddzielonych od siebie ramką dystansową szyb. W takich profilach okiennych mogą być zastosowane różne szyby i różne ramki okienne. Najczęściej jednokomorowe profile są wykonane z szyb monolitycznych lub szyb warstwowych. Niektórzy producenci stosują jednak kombinację obu tych rodzajów szyb. Ramki okienne mogą być z kolei wykonane z aluminium (najczęściej), ze stali lub z tworzywa sztucznego. Szerokość zastosowanych w takich profilach ramek, w zależności od tego, z jakiego są wykonane materiału, może wynosić od 12 do 18 mm.

Pakiety szybowe dwukomorowe oraz pakiety szybowe trójkomorowe składają się odpowiednio z trzech i czterech szyb, które są od siebie rozdzielone dwoma i trzema ramkami dystansowymi. Tu również jest możliwość zastosowania różnych rodzajów szyb i różnych rodzajów ramek dystansowych. Możliwości są takie same, jak w przypadku profili jednokomorowych.

śr. ocena 0 / głosów 0