Taśmy pakowe i specjalistyczne. Charakterystyka

Taśmy pakowe w połączeniu z teksturą są jednym z najczęściej używanych zabezpieczeń towarów przed wysyłką. Powszechnie używane są w sortowniach, hurtowniach, fabrykach czy sklepach wysyłkowych. Ich uniwersalność wynika z dużej elastyczności i wytrzymałości na rozciąganie przy działaniu silnie wiążącego kleju. Wysoka funkcjonalność idzie w parze z niską ceną.

Uniwersalność taśm pakowych

Taśmy do pakowania mają szeroki zakres zastosowań. Można je stosować zarówno ręcznie, jak i przy wykorzystaniu maszyn przemysłowych. Nie mają negatywnego oddziaływania na zdrowie użytkowników oraz na środowisko naturalne. Dobrze przylegają do każdej powierzchni, dzięki czemu zapewniają właściwe zabezpieczenie ładunków przed otwarciem i dodatkowo są trwałe nawet w wysokich temperaturach powietrza. Warstwa klejąca taśm pakowych może być wykonana z kleju kauczukowego lub kleju akrylowego. Klej kauczukowy ma dużą siłę klejenia, wysoką wytrzymałość, elastyczność i odporność na wilgoć. Klej akrylowy charakteryzuje się tym, że umacnia się po określonym czasie. Nie nadaje się do stosowania w niskich temperaturach. Można wyróżnić kilka rodzajów taśm do pakowania. Taśma gładka przeważnie jest najtańsza. W standardowych długościach nawoju występuje od 55-60 mb (ręczna) lub do 990 mb (maszynowa). Taśmy pakowe są także produkowane z nadrukami i różnymi kolorami tła. Do uniwersalnych nadruków należą np. „ostrożnie szkło”, „promocja”, „ostrożnie nie rzucać”. Ponadto jest możliwość stworzenia nadruków indywidualnych, dzięki czemu taśma pakowa może stać się doskonałym nośnikiem reklamy.

Różne rodzaje taśm

Taśmy pakowe wykonane z folii PP (polipropylen) charakteryzują się rozciągliwością i  są odporne na promieniowanie UV. Taśmy wykonane z PCV (plastyfikowany polichlorek winylu) są nierozciągliwe, dlatego sprawdzają się przy zaklejaniu opakowań o dużym napięciu występującym podczas otwierania lub zamykania. Są odporne na wilgoć, można je opisywać i nie emitują dźwięków takich jak taśmy PP. Taśmy specjalistyczne mogą być przeznaczone do bardziej zaawansowanych zadań. Taśma naprawcza DUCT PE (polietylen) jest na tyle mocna, że może posłużyć do szybkich napraw, uszkodzeń, pęknięć i rozerwań. Sprawdza się m.in. w naprawach żagli, przewodów z tworzywa sztucznego, folii, czy uszczelniania rur z PCV. Używa się jej także używana do łączenia otulin w instalacjach klimatyzacyjnych i wentylacyjnych. Specjalista z firmy SPEC-PACK w Luboniu dodaje:

Wyróżnia się także taśmę plombującą, która ma za zadanie zostawić trwałe ślady w sytuacji jej zerwania.

śr. ocena 5 / głosów 6