Technologie obróbki tworzyw sztucznych

Tworzywa sztuczne mają szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Spotykamy je na co dzień, ponieważ możliwości ich wykorzystania są praktycznie nieograniczone. Zabawki, sztuczna biżuteria, włókna syntetyczne i materiały budowlane – to tylko niektóre produkty powstałe z tworzyw sztucznych, określanych powszechnie jako plastikowe. Do ich obróbki używa się kilku technologii, których charakterystyka znajduje się poniżej.

obrobka tworzyw sztucznych

Wytłaczanie i wtryskiwanie

W procesie wytłaczania przetwarza się tworzywa w postaci groszku lub granulatu. Jest to proces ciągły, w wyniku którego można uzyskać rury i profile, folie w postaci rury lub wstęgi, a także płyty. Wtryskiwanie w przeciwieństwie do wytłaczania jest procesem cyklicznym, w którym granulki lub krajanki uplastyczniają się i są wtryskiwane przez dyszę oraz tuleję wtryskową do gniazd formujących. Tworzywo się zestala, jest usuwane z formy w postaci gotowej wypraski i cały cykl rozpoczyna się od nowa. Wtryskiwanie jest stosowane w przetwórstwie tworzyw termoplastycznych oraz termo- i chemoodpornych.

Prasowanie i obróbka mechaniczna

W procesie prasowania uplastycznia się tworzywo w formie prasowniczej, wypełnia się nim gniazda formy i utwardza tworzywo. Forma prasownicza składa się ze stempla, który nadaje wyprasce kształt wewnętrzny i matrycy nadającej jej kształt zewnętrzny. Samo prasowanie może odbywać się na gorąco lub zimno. Ta pierwsza metoda charakteryzuje się tym, że uplastycznienie lub utwardzanie zachodzi pod wpływem ciepła doprowadzonego z zewnątrz. W prasowaniu na zimno obie fazy przebiegają bez doprowadzenia ciepła z zewnątrz.

Tworzywa sztuczne można również obrabiać mechanicznie – zauważa właścicielka Zakładu Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych Zofia Duława. Proces ten w większości przypadków można przeprowadzić na standardowych obrabiarkach, w których należy dobrać odpowiednie parametry i geometrię narzędzi. W obu kwestiach należy uważać, ponieważ może zdarzyć się, że do obróbki tworzyw sztucznych lepiej sprawdzają się narzędzia przeznaczone do obróbki aluminium lub innych lekkich stopów, a dobór parametrów zwykle polega na metodzie prób i błędów.