Transport drogą powietrzną – spedycja lotnicza

Poszczególne sposoby transportu różnią się szybkością, wielkością załadunku oraz formalnościami, jakich trzeba dopełnić. W tym tekście przyjrzymy się spedycji lotniczej. Czym się charakteryzuje i jak wypada na tle innych metod transportu? W jakich sytuacjach sprawdzi się najlepiej? Poznaj transport drogą powietrzną i sprawdź, czy będzie odpowiedni dla Ciebie.

Co warto wiedzieć o transporcie drogą powietrzną?

Transport towarów może odbywać się drogą lądową, wodną i powietrzną. W przypadku tej ostatniej wykorzystuje się samoloty dostosowane do załadunku. Cechują się one stosunkowo dużą pojemnością, odpowiednią konstrukcją i udźwigiem.

Póki co technologia sprawia, że pod względem możliwości załadunkowych samolot nie może równać się z ogromnym kontenerowcem. Ma jednak inną zaletę – jest nią czas transportu nieporównywanie krótszy niż w przypadku drogi lądowej lub wodnej. Spedycja lotnicza sprawdzi się więc wszędzie tam, gdzie liczy się czas dostarczenia, a nie ilość przetransportowanych produktów.

Warto wiedzieć, że wszystko, co chcemy transportować drogą powietrzną, musi spełniać wymogi określone w rezolucji International Air Transport Association (IATA). Dotyczy to w szczególności:

  • ładunków podatnych na zepsucie (np. żywność),
  • żywych zwierząt,
  • ładunków niebezpiecznych (np. kwasy, materiały łatwopalne).

W spedycji lotniczej normy są szczególnie restrykcyjne i bezwzględnie przestrzegane z prostego powodu – w powietrzu minimalizowanie szkód jest szczególnie trudne. O ile np. wyciek szkodliwej substancji w transporcie drogowym można szybko zneutralizować, o tyle w ograniczonej przestrzeni samolotu, z dala od jakichkolwiek służb pomocniczych, jest to praktycznie niemożliwe. Dlatego odpowiednie pakowanie ładunku i jego pełna dokumentacja to podstawa!

Spedycja lotnicza – znajdź odpowiedniego partnera!

Transport międzynarodowy wiąże się z wieloma formalnościami, a dopilnowanie każdego aspektu takiego ładunku to nie lada wyzwanie. Jednak żadna inna droga transportu nie zapewni Ci takiej szybkości! Jeśli chcesz skorzystać ze spedycji lotniczej i mieć pewność, że wszystko zostanie dopięte na ostatni guzik, skorzystaj z usług spedytora, który ma doświadczenie w transporcie drogą powietrzną.

Do takich podmiotów zalicza się Net-Cargo. To firma spedycyjna i agencja celna, która zdejmie z Ciebie kłopoty z dokumentacją oraz poszukiwaniem odpowiedniego transportu, a przy tym zapewni korzystne warunku finansowe dzięki współpracy z wieloma sprawdzonymi przewoźnikami. Zapewni też specjalny nadzór, aby mieć całkowitą pewność tego, że ładunek jest odpowiednio zabezpieczony i zgodny z normami. Z dobrym partnerem spedycyjnym import i eksport są proste!

śr. ocena 5 / głosów 5