Transport lotniczy – spedycja bez tajemnic

Według statystyk, samolot jest najbezpieczniejszym środkiem transportu. Liczne przedsiębiorstwa decydują się na transport lotniczy produktów nie tylko z uwagi na jego pewność, ale także szybkość. Dlaczego właśnie lotnicze usługi spedycyjne są tak popularne? Dowiedz się, jakie mają zalety, co je cechuje i na co należy zwrócić uwagę decydując się na fracht lotniczy.

transport-lotniczy

Jakie zalety ma transport lotniczy?

Wiele firm decyduje się na przewożenie swoich produktów właśnie samolotami. Wynika to przede wszystkim z tego, że samoloty szybko pokonują duże odległości, a do tego docierają do najodleglejszych zakątków na całym świecie – nie oferuje tego żaden z innych dostępnych transportów. Tym samym możliwe jest dostarczenie przesyłek w znacznie krótszym czasie niż decydując się np. na transport samochodowy czy też transport morski. Samoloty mają duże możliwości, gdyż nie ograniczają ich kręte drogi, korki, a do tego rzadziej występują wypadki bądź kolizje niż w przypadku transportu drogowego. Kolejną zaletą jest to, że transport lotniczy jest przyjazny środowisku. W przeciwieństwie do innych możliwości przewozu produktów, wydzielają się mniejsze ilości szkodliwych substancji do atmosfery, co z pewnością jest bardziej korzystne dla wszystkich. Jego popularność wynika także z lepszych warunków przewozu niż np. w transporcie drogowym – nie ma tutaj mowy o wilgoci lub wstrząsach, co mogłoby się negatywnie odbić na jakości przewożonych produktów.

Co konkretnie obejmuje usługa transportu lotniczego?

Osoby, które chcą zorganizować transport lotniczy muszą wiedzieć, że nie jest to proste i najlepiej powierzyć to specjalizującym się w tym firmom.

Przewóz lotniczy jest skomplikowany, gdyż koniecznie jest wykonanie wielu czynności związanych nie tylko z samym transportem, ale przede wszystkim załatwieniem wszelkich formalności. Należy wziąć pod uwagę m.in. zabezpieczenie towarów oraz właściwe doręczenie na lotnisko, a także przejście odprawy – podkreśla specjalista z firmy Latis Logistics z Gdyni.

Najlepiej znaleźć firmę, która w ramach frachtu lotniczego zajmuje się zapewnieniem ubezpieczenia Cargo, odprawą celną, przeładunkiem towarów oraz przewozem między portami lotniczymi. Należy upewnić się także, czy wybrana firma spedycyjna świadczy usługi „door-to-door”. Najlepiej, aby posiadała również sieć agentów na całym świecie oraz oferowała regularne połączenia. Istotnym jest także to, aby w razie wątpliwości służyła doradztwem spedycyjnym i korzystając z doświadczenia oraz wiedzy, podpowiedziała najlepsze rozwiązania.

śr. ocena 5 / głosów 5