Transport międzynarodowy Niemcy, czyli o niemieckiej gospodarce

Choć Niemcy przegrały obie wojny światowe, dziś zaliczają się do czołówki światowych gospodarek. W Unii Europejskiej nie ma silniejszego gospodarczo państwa. Nic dziwnego, że tak wiele towarów jest eksportowanych i importowanych do Niemiec.

Silnie stoi na nogach

Niemiecka gospodarka zawsze budziła podziw nie tylko samych Niemców, ale również innych narodów. Zdecydowanie, pewność w działaniu, dyscyplina, właśnie to sprawiło, że niemiecki „Wirtschaft” dziś dominuje w Europie. Jednak z pewnością nie byłoby silnych Niemiec, gdyby nie pieniądze z Programu Odbudowy Europy znanego jako Plan Marshalla. Pieniądze to jedno, ale ich sposób wykorzystania to druga strona medalu. Niemcy zaczęli odbudowywać swój kraj. I tak cegła po cegle wyrastali na coraz ważniejsze państwo na Starym Kontynencie. A jak to wygląda w liczbach? W 2017 roku Niemcy odnotowały wzrost PKB o 1,7%, deficyt sektora finansów publicznych wyniósł w tym kraju -0,2% PKB (w Polsce 1,5% PKB), zaś bezrobocie w grudniu zeszłego roku wynosiło tylko 3,7%. Warto zwrócić również uwagę na zachowanie niemieckiego społeczeństwa i stopę oszczędności gospodarstw domowych. To bardzo ważny wskaźnik, który pozwala określić bogactwo danego państwa. W Niemczech od lat oscyluje on w granicach 16-17%. Oznacza to, że niemal 1/5 swoich zarobków Niemcy odkładają na przyszłość. W Polsce sytuacja ma się o wiele gorzej. Tylko 3,6% naszych pensji zostaje na koncie – resztę wydajemy.

Transport międzynarodowy Niemcy – dominacja handlowa

Bogactwo Niemiec nie wzięło się tylko z ich podejścia do życia i słynnej niemieckiej precyzji. By się wzbogacić, trzeba mieć na czym. Niemcy są w czołówce światowych eksporterów. Z ich produktów korzystają niemal wszystkie państwa na świecie, zaś dla większości tych w Europie, Niemcy są głównym partnerem gospodarczym. Nic dziwnego, że wszystkie firmy transportowe obierają sobie za cel to państwo. Transport międzynarodowy do Niemiec w firmie DoriTrans odbywa się w każdym tygodniu. Każdego dnia setki polskich kierowców jedzie do Niemiec, by zawieźć im jakiś towar i wracają z innym produktem. Autostrada A2 pełna jest samochodów ciężarowych wypełnionych wszelkiej maści towarami.

Czym handlują Niemcy?

Bez cienia wątpliwości można powiedzieć, że Niemcy handlują niemal wszystkim, czym tylko się da. Najważniejszymi produktami są: maszyny, samochody, narzędzia przemysłowe, elektronika, wyroby tekstylne, chemikalia, aparatura precyzyjna, stal, artykuły rolno-spożywcze, uran, węgiel kamienny i brunatny, nawozy i tworzywa sztuczne. Siemens, Opel, BMW, Dr. Oetker, Bayer, Audi, Volkswagen czy Deutsche Lufthansa AG – te firmy zna cały świat. Odpowiadają one za większą część niemieckiego eksportu. Nic dziwnego, że transport międzynarodowy jest w tym kraju tak rozwinięty. Wszak ktoś musi wywieźć wszystkie te towary z Niemiec.

śr. ocena 5 / głosów 1