Do czego używany jest gaz w gospodarstwach rolnych?
LPG znajduje zastosowanie w wielu procesach produkcji rolniczej i hodowli zwierząt. Wykorzystywany jest przede wszystkich w magazynach zbożowych, suszarnia i cieplarniach, w których suszy się ziarno, a także do ogrzewania wylęgarni i tuczarni drobiu metodą promiennikową i w zlewniach mleka (podgrzewa się z jego pomocą wodę do mycia przyborów do dojenia oraz pojemników na mleko).
Zalety stosowania gazu
Gaz płynny posiada wiele zalet, które czynią z niego atrakcyjną alternatywę dla innych źródeł energii cieplnej. Należą do nich:
- Niska cena i wysoka wartość energetyczna – LPG jest paliwem bardzo tanim, a przy tym posiadającym bardzo wysoką wartość opałową. Oznacza to mniejsze wydatki za ogrzewanie, obniżone dodatkowo przez stosunkowo niskie zużycie paliwa.
- Wygoda korzystania z ogrzewania – gaz do instalacji grzewczej dostarczany jest automatycznie, bez udziału człowieka, zatem nie musimy codziennie uzupełniać stanu paliwa. Oszczędzamy w ten sposób czas i siły, a przy tym nie musimy się brudzić, jak to ma miejsce w przypadku innego rodzaju paliw. Gaz nie wydziela również przykrego zapachu.
- Ekologiczność – gaz nie produkuje spalin, a zatem nie zanieczyszcza środowiska. Jest to szczególnie istotne w gospodarstwach rolnych i hodowlach, w których odbywa się produkcja żywności.
- Bezpieczeństwo – profesjonalnie wykonana instalacja grzewcza zasilana gazem nie stanowi żadnego zagrożenia dla budynku, osób ani zwierząt.
Gdzie zaopatrywać się w gaz?
Na rynku funkcjonuje wielu sprawdzonych dostawców płynnego gazu do zastosowania w gospodarstwach rolnych. Jednym z nich jest firma Gal-Gaz z siedzibą w Galewicach.