W trosce o rozwój wsi – gaz płynny w rolnictwie

LPG, zwane również propan-butanem lub gazolem, to płynny gaz, popularne wśród kierowców paliwo, stanowiące bardzo atrakcyjną alternatywę dla benzyny i ropy. Znajduje ono również szerokie zastosowanie w gospodarce – w przemyśle, procesach budowlanych, a także w rolnictwie. Oto kilka argumentów, przemawiających za tym, dlaczego to właśnie rolnicy powinni zaopatrywać się w energię w tej formie.

Do czego używany jest gaz w gospodarstwach rolnych?

LPG znajduje zastosowanie w wielu procesach produkcji rolniczej i hodowli zwierząt. Wykorzystywany jest przede wszystkich w magazynach zbożowych, suszarnia i cieplarniach, w których suszy się ziarno, a także do ogrzewania wylęgarni i tuczarni drobiu metodą promiennikową i w zlewniach mleka (podgrzewa się z jego pomocą wodę do mycia przyborów do dojenia oraz pojemników na mleko).

Zalety stosowania gazu

Gaz płynny posiada wiele zalet, które czynią z niego atrakcyjną alternatywę dla innych źródeł energii cieplnej. Należą do nich:

  • Niska cena i wysoka wartość energetyczna – LPG jest paliwem bardzo tanim, a przy tym posiadającym bardzo wysoką wartość opałową. Oznacza to mniejsze wydatki za ogrzewanie, obniżone dodatkowo przez stosunkowo niskie zużycie paliwa.
  • Wygoda korzystania z ogrzewania – gaz do instalacji grzewczej dostarczany jest automatycznie, bez udziału człowieka, zatem nie musimy codziennie uzupełniać stanu paliwa. Oszczędzamy w ten sposób czas i siły, a przy tym nie musimy się brudzić, jak to ma miejsce w przypadku innego rodzaju paliw. Gaz nie wydziela również przykrego zapachu.
  • Ekologiczność – gaz nie produkuje spalin, a zatem nie zanieczyszcza środowiska. Jest to szczególnie istotne w gospodarstwach rolnych i hodowlach, w których odbywa się produkcja żywności.
  • Bezpieczeństwo – profesjonalnie wykonana instalacja grzewcza zasilana gazem nie stanowi żadnego zagrożenia dla budynku, osób ani zwierząt.

Gdzie zaopatrywać się w gaz?

Na rynku funkcjonuje wielu sprawdzonych dostawców płynnego gazu do zastosowania w gospodarstwach rolnych. Jednym z nich jest firma Gal-Gaz z siedzibą w Galewicach.