Typy gniazdek i wtyczek elektrycznych w Polsce

Gniazdka wtyczkowe to niezbędny element wyposażenia każdego domu. Dokonując wyboru konkretnego modelu gniazdka, kierujemy się nie tylko obowiązującymi trendami i kosztami, ale też względami bezpieczeństwa. Z jakimi modelami wtyczek możemy się spotkać i w które z nich warto zainwestować?

gniazdka elektryczne

Na całym świecie stosuje się obecnie kilkanaście typów wtyczek. W celu łatwiejszego rozpoznania, oznacza się je kolejnymi literami alfabetu. O tym, jaką wtyczkę spotkamy w danym kraju, decydują w dużej mierze uwarunkowania historyczne i przyzwyczajenia miejscowych mieszkańców. W Polsce, największą popularnością cieszą się trzy typy wtyczek – C, E oraz coraz szerzej rozpowszechniony typ F. Możemy je nabyć w każdym, bogato zaopatrzonym sklepie elektrycznym – np. za pośrednictwem internetu. Dobrym miejscem zakupu jest m.in. strona www.elektryk.pl. Poniżej prezentujemy krótkie opisy poszczególnych typów wtyczek, które pomogą Państwu w podjęciu decyzji zakupowej.

Wtyczka typu C

Wtyczki typu C, czyli tzw. ,,świnki”, towarzyszą wyposażeniom polskich mieszkań od dziesięcioleci. Składają się z dwóch okrągłych, skierowanych równolegle do siebie bolców – bez bolca uziemiającego. Używa się ich w gniazdkach o standardowym napięciu 220 V. Przyjęło się, że do lewego bolca jest podłączany prąd fazowy, zaś do prawego neutralny. Typ C możemy spotkać poza Polską, w takich krajach jak Wielka Brytania, Irlandia, Malta czy Cypr.

Wtyczka typu E

Wtyczka typu E jest podobna do tej typu C – zwyczajny laik może nie dostrzec między nimi różnicy. Ta jednak istnieje – typ E posiada bowiem dodatkowy otwór na bolec uziemiający (tzw. kołek ochronny), który znajduje się w gniazdku. Wtyczki te są z powodzeniem używane poza naszym krajem, m.in. we Francji i Belgii.

Wtyczka typu F

Typ F, nazywany również wtyczką „niemiecką” bądź „Schuko”, to rozwiązanie stosunkowo nowe na polskim rynku, które jednak cieszy się coraz większą popularnością. Podobnie jak typ E, wtyczka ,,Schuco” posiada uziemienie. Nie przyjmuje ono jednak formy otworu na bolce, a dwóch metalowych blaszek-klipów, umiejscowionych po bokach wtyczki. Ten typ gniazdek znajdziemy m.in. w Niemczech, ale też w Austrii, Holandii i krajach Skandynawskich.

Typ E/F

Wtyczki typu E/F, nazywane też wtyczkami ,,Uni-Schuko”, to po prostu połączenie wtyczek E i F. Posiadają one zarówno bolec, jak i klipy uziemiające. Wtyczki te są rozpowszechnione w tych samych krajach, co standardy E i F.