Ubranie dla psa – moda czy praktyczne zastosowanie?

Nie wszystkie liście spadły z drzew, ale w powietrzu czuć już zimę. Z dnia na dzień jest mniej słońca, a temperatury niebezpiecznie zbliżają się do zera, to znak, że powinniśmy pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu naszego pieska przed mrozem. Jeżeli Twój pupil nie ma jeszcze swojego zimowego futerka, najwyższy czas udać się na zakupy!

ubranie-dla-psa

Konieczność czy fanaberia?

Często zachwycamy się na widok piesków paradujących w kolorowych kubraczkach. Jednak nie powinniśmy myśleć, że te eleganckie czworonogi noszą ubranka tylko po to, żeby ładnie wyglądały lub spełniły zachcianki właściciela. Zakładanie pieskom specjalnych ubranek ma bowiem na celu zabezpieczenie ich przed mrozem i przeziębieniem. To nie są żarty, tylko konieczność! Zwłaszcza w przypadku małych ras, szczeniąt i psich seniorów. Oczywiście nie każda rasa potrzebuje takich zabezpieczeń. Husky czy pasterski pies berneński doskonale poradzą sobie w swoim własnym futrze. O tym czy nasz pupil naprawdę potrzebuje ubranka najlepiej przekonamy się obserwując go na spacerze, jeśli trzęsie się z zimna, nienaturalnie podnosi łapki do góry podczas chodzenia po śniegu, kuli się, to znak, że jest mu zimno i konieczne jest ogrzanie go dodatkowym „futerkiem”.

Na zimno szczególnie czułe są małe rasy, psy o smukłej budowie, o małej ilości tkanki tłuszczowej i zwierzaki ras krótkowłosych albo bezwłosych. Ubranka dla psa z pewnością przydadzą się takim rasom jak: york, westie, grzywacz chiński, doberman, amstaf, buldożek, wyżeł weimarski, boston terier, dalmatyńczyk albo niektóre charty. Oprócz rasy, ważny jest również tryb życia pieska, jeśli przez cały dzień przebywa w domu w temperaturze przekraczającej 20 st., także może potrzebować dodatkowego futra podczas spaceru. Przy każdym spacerze działać będzie na niego różnica temperatury, która nie grozi pieskom stale mieszkającym na zewnątrz. Ochrona przed deszczem również jest nie bez znaczenia, szczególnie dla ras długowłosych lub takich o specjalnej okrywie włosowej jak pomeranian.

Kolejną kwestią są buciki dla psa. To nie zawsze fanaberia i przebieranie psa aby upodobnić go do człowieka. Warto dobrać odpowiednie obuwie dla psa (nie mogą to być zwykłe dziecięce buciki nawet jeśli wejdą na psią łapkę) Psie buty uszyte są w odpowiedni sposób dając psiej łapie wymaganą swobodę w obszarze palców które nie mogą być ściśnięte. Buty takie mają zaprojektowany specjalnie kształt i wnętrze oraz zapięcia (często jest to suwak i dodatkowo rzep w okolicach kostki). Buty przydadzą się pieskom, które źle znoszą mroźne pogody, spacerując podnoszą łapki co chwila w górę, lub wracają ze śnieżnego spaceru z kulkami lodu przyczepionymi do kudłatych łapek. W zależności od aktywności psa i miejsca w jakim stale spaceruje buty powinny być odpowiednio dobrane. Jeśli pies towarzyszy nam w wędrówkach górskich lub w czasie trekkingu to warto zaopatrzyć się w buty wykonane z neoprenu z miękką wkładką w środku lub z kilkufazowej mikrofibry, skórzaną lub gumową podeszwą, odblaskowymi zapięciami na rzep. Buty również przydadzą się w miastach, gdy spacerujemy po chodnikach posypanych solą i chemikaliami. Może to powodować bolesne pękanie poduszek łapek psów lub uczulać je gdy po powrocie zaczną sobie wylizywać łapki. Również bieganie psa po zamarzniętej powierzchni, cienkim lodzie (często przykrytym śnieżnym puchem) może uszkodzić poduszki psich łapek, poprzecinać je boleśnie. Dlatego, warto zarówno psom aktywnym jak i mieszczuchom kupić buciki, odpowiednio dobrane, dzięki którym spacer będzie bezpieczniejszy dla ich łapek. Pies szybko przyzwyczaja się do noszenia butów i chodzenia w nich choć początkowo może to być dla niego bardzo niekomfortowa sytuacja gdy coś zakładamy mu na łapki.

Jak dobrać odpowiednie ubranko?

Psia moda kwitnie, a właściciel może przebierać w naprawdę bogatej ofercie ubranek dla psa. Zanim wybierzemy to idealne, musimy pamiętać, że nie musi być ładne tylko wygodne! Piesek poradzi sobie jeśli będzie nosił niemodny ciuszek, znacznie trudniej będzie mu spacerować w zbyt ciasnym albo niedopasowanych do jego budowy stroju. Pies na pewno obejdzie się na spacerze bez zbędnych dodatków, takich jak: kaptur, czapka czy szalik.

Dobre ubranko musi być ciepłe, nieprzemakalne, nie szeleszczące, przepuszczać powietrze i nie krępować ruchów zwierzaka. Niektórym pieskom wygodniej będzie w ubrankach bez rękawków (krótkowłose, z krótkimi łapkami lub bardzo aktywne na pewno taki krój docenią), dla innych rękawki są wręcz wskazane (zapobiegają mechaceniu się długiej sierści pod pachami albo chronią przed wbijaniem się w długą sierść kulek śniegu które ciężko usunąć od razu po powrocie ze spaceru, czasem trzeba czekać aż się rozpuszczą). Dobre są rozwiązania ubranek zapinanych na plecach – łatwo się je zakłada i jeszcze łatwiej zdejmuje. Jeśli pies ma przejść przez proces ubierania to dobrze aby nie kojarzyło mu się to z przeciskaniem przez głowę za każdym razem, przewracaniem na plecy aby zapiąć kurteczkę i powtórką z tych przyjemności po powrocie ze spaceru. Dobrze jak kurtki czy ubranka mają funkcję dwa w jednym – są od razu uszyte z szelkami lub obrożą. Pies musi czuć się w ubranku wygodnie podczas chodzenia, biegania, zabawy i załatwiania potrzeb fizjologicznych. Gumki okalające tylne nogi psa aby utrzymać ubranko w wymaganym miejscu wcale nie są dobrym rozwiązaniem. Lepiej jeśli ubranko jest odpowiednio skrojone, wymodelowane i porządnie obszyte na brzegach – samo utrzyma się w miejscu. Pelerynka, kurteczka czy sweterek nie mogą być za długie, zachodząc na ogon albo łapki tylne (pies będzie się bał załatwiać w takich przypadkach), nie mogą być za ciasne bo nie spełnią swojego zadania, nie powinny też przeszkadzać psu w każdym kroku szeleszczeniem i warto aby były z atestowanych, naturalnych materiałów. Dlatego, najlepiej jeśli pupil przed ostatecznym zakupem przymierzy swoje nowe futerko. Jeśli kupujemy przez internet, możemy zmierzyć naszego pieska i podać dokładne wymiary sprzedawcy, wtedy unikniemy niepotrzebnej pomyłki. Czasem warto zainwestować troszkę więcej dla komfortu naszego psa niż kupić ubranko byle tanio, w którym pies nie zrobi nawet kroku, a my rozczarowani rzucimy je w kąt.

Jeśli szukasz ubranek albo innych modnych akcesoriów dla psa, zapraszamy na stronę sklepu Pinky Paws – kącika dla miłośników eleganckich, modnie ubranych piesków.