W jaki sposób montuje się deski kompozytowe?

Deski kompozytowe wiodą prym na rynku – nic dziwnego, z ich wykorzystaniem każdy taras wygląda stylowo, elegancko i co istotne cechuje go ogromna wytrzymałość. Chociaż z wyglądu bardzo przypominają drewno, mają zdecydowanie lepsze właściwości, nie trzeba ich też malować i impregnować. Poza tym są naprawdę łatwe w montażu. Jak więc właściwie ułożyć deski kompozytowe? Podpowiadamy.

deski kompozytowe

Deski kompozytowe – dlaczego są tak polecane?

Kompozyt to bardzo popularny materiał, który powstaje po połączeniu włókien drzewnych (mączki drzewnej) i polimerów. Z wyglądu jest bardzo podobny do drewna, ma jednak zdecydowanie lepsze właściwości, dlatego odnajduje zastosowanie jako materiał tarasowy. Jakie ma zalety?

  •  Solidna wytrzymałość

Deski kompozytowe są odporne na szkodliwe warunki atmosferyczne, w tym promieniowanie UV i grad oraz zmienne temperatury. Niestraszne im pleśń, grzyby i porosty.

  • Stylowy wygląd

Deski tego typu wyglądają jak drewno, są jednak idealnie proste. Nie mają sęków, drzazg, spękań, nie ulegają z czasem starzeniu i co istotne – nie odkształcają się. Po montażu desek kompozytowych nie widać gwoździ i łączników, co wpływa na estetykę.

  • Bezpieczeństwo

Deski kompozytowe mają właściwości antypoślizgowe. Podłużne żłobienia nie tylko znakomicie odprowadzają wodę, ale też zapobiegają poślizgnięciom i wypadkom.

Ponadto montaż desek jest bardzo prosty, szybki i nieskomplikowany.

Jak zamontować deski kompozytowe?

Producenci oferują wysokiej jakości deski kompozytowe – bardzo często w gotowych zestawach. Zawierają one deski, maskownice, legary, łączniki, czyli wszystkie niezbędne elementy.

Zanim przystąpisz do montażu, pamiętaj, że podłoże musi być bardzo gładkie i stabilne. Spadek na podłożu nieprzepuszczalnym musi wynosić minimum 1 cm na 2 metry bieżące. Jeśli masz do czynienia z trawiastą lub gruntową nawierzchnią, warto wykonać zawibrowanie i ułożyć geowłókninę. Do tego cenne będą bloczki betonowe do przenoszenia obciążeń z legarów.

Następnym krokiem jest montaż legarów systemowych.

Zależnie od grubości desek trzeba je rozmieszczać we właściwych odstępach. Na przykład dla desek 21 mm powinny one wynosić 25 cm – wyjaśnia specjalista z firmy Jończyk Parkiety.

Do odpowiednio przytwierdzonych legarów zamontuj deski kompozytowe. Służą do tego specjalne klipsy, zapewniające odstępy między deskami – około 5 mm, co ułatwia przepływ wody.

Klipsy się montuje z użyciem wkrętów z zestawu. Pamiętaj, by deski układać prostopadle do legarów i naprzemiennie – najlepiej wzdłuż spadku podłoża. Brzegi desek zamaskuj zaślepkami lub listwami wykończeniowymi po odpowiednim rozmieszczeniu ich krańców. Zaślepki warto zabezpieczyć – na przykład silikonem dekarskim odpornym na mróz.

śr. ocena 0 / głosów 0