W jaki sposób wytwarza się pellet? 

Popularność pelletu jako materiału opałowego stale rośnie. Ceni się go za wydajność, przystępną cenę, wysoką efektywność energetyczną i ekologiczny charakter – pellet jest przyjazną środowisku alternatywą dla węgla kamiennego. Nic więc dziwnego, że w coraz większej liczbie domów prywatnych, a także budynków firmowych i użyteczności publicznej instaluje się automatyczne kotły na ten rodzaj biomasy. Sprawdźmy, jak i z czego powstaje spalany w nich pellet.

Pellet

Czym jest pellet? 

Pellet jest paliwem opałowym w formie granulatu powstającym z biomasy. To produkt w pełni naturalny i należący do odnawialnych źródeł energii, premiowanych ze względu na swoją nieszkodliwość dla środowiska. Na rynku dostępne są różne rodzaje tego granulatu nadające się do użytku na małą i większą skalę, od domowych kotłowni po elektrownie. Granulki są drobne (o średnicy kilku milimetrów) i lekkie, dzięki czemu zasilane nimi piece mogą być ładowane automatycznie, co jest bardzo wygodnym i praktycznym rozwiązaniem. Ponadto pakowany w kilkunastokilogramowe worki pellet nie nastręcza trudności w przechowywaniu. Wartość opałowa tego rodzaju biomasy waha się w granicach 15–18 MJ/kg.

Surowce, z których powstaje pellet 

Zasadniczo pellet powstaje z odpadów, co wpływa na jego przystępną cenę i pozwala w praktyczny sposób wykorzystać niepotrzebne elementy biomasy, takie jak resztki tartaczne. Produkuje się go najczęściej z drewna pochodzącego z drzew liściastych oraz iglastych, a także ze słomy i trawy łąkowej. Takie odpady nie mogą być zanieczyszczone żadnymi substancjami. Pellet wysokiej jakości nie zawiera dodatków, dzięki czemu spala się czysto i generuje bardzo niewiele substancji smolistych oraz mało popiołu. W dodatku ten ostatni może zostać z powodzeniem użyty jako nawóz w przydomowym ogródku.

Wytwarzanie pelletu pozwala więc w pełni zagospodarować całe drewno produkcyjne, w tym resztki poprodukcyjne z tartaków i zakładów stolarskich, oszczędzając tym samym zasoby naturalne.

Metoda produkcji pelletu 

Technologia produkcji pelletu jest nieskomplikowana i nie wymaga dużych nakładów pracy, a sam proces nie trwa długo, dzięki czemu ceny granulatu są bardzo konkurencyjne w porównaniu do innych materiałów opałowych. Niezbędna jest jednak nieustanna kontrola na wszystkich etapach produkcji, by finalny produkt odznaczał się wysoką jakością – tłumaczy pracownik fabryki pelletu drzewnego Pellet Bodek z Dalewa w województwie zachodniopomorskim.

W jaki sposób odpady z tartaku zostają przetworzone w granulat nadający się do spalenia w piecu? Na samym początku muszą zostać rozdrobnione na zrębki i zmielone w kruszarce tak, by uzyskać trociny o odpowiedniej frakcji. Następnie uzyskany materiał należy wysuszyć, by obniżyć poziom wilgotności do około 10 procent. Dopiero tak przygotowany surowiec zostaje poddany obróbce przez specjalną prasę granulującą zwaną też pelleciarką. Pod wpływem wysokiego ciśnienia trociny zostają sprasowane i przepuszczone przez matryce z otworami, które formują granulki.

W wyniku tarcia biomasa ulega rozgrzaniu, a pod wpływem wysokiej temperatury z drewna uwalniana jest lignina – naturalna substancja lepiszczowa, która skleja uformowane granulki, sprawiając, że są zwarte i się nie kruszą. Po wyjściu z prasy pellet trafia do chłodnicy, a po schłodzeniu pakuje się go w worki. Uzyskany w ten sposób produkt jest gotowy do sprzedaży i transportu.

śr. ocena 0 / głosów 0