W jaki sposób zbudowane są glany?

Z czego i jak zbudowane są glany? Takie pytanie warto sobie zadać, zanim zdecydujemy się na zakup tego kultowego obuwia. Jest kilka czynników, na które należy zwrócić uwagę, ale najważniejszy jest surowiec, z którego zbudowana jest zasadnicza część glanów – skóra.

glany

Skóra – do wyboru, do koloru

Skórzany but zapewnia odpowiedni przepływ powietrza, elastyczność, a co za tym idzie – wygodę.

65% składu skóry stanowi woda, dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja obuwia zrobionego z tego naturalnego tworzywa.

Najpopularniejszym kolorem skórzanego buta jest oczywiście czerń i to właśnie czarne glany zdominowały swego czasu polskie ulice. Dziś odważniej sięga się po glany w kolorze brązowym, czerwonym, czy nawet takie kolory jak zielony, żółty czy niebieski.

Charakterystyczne elementy glanów

Ważny element buta to charakterystyczne przeszycie na nosku – element który jest chyba najbardziej charakterystyczny i przywołuje wspomnienia lat 90., co dziś tylko nadaje glanom vintage’owego charakteru.

Jest jeszcze element niewidoczny, który jednak sprawia, że glany to nie tylko obuwie polecane często przez ortopedów, ale niezawodny arsenał na koncerty – jest to oczywiście chroniąca palce blacha pod czubkami butów.

Właśnie ten element sprawił, że przez lata glany były idealnym butem na koncertowe wojaże – w tłumie bawiących się (nieraz bardzo dynamicznie) ludzi łatwo wyjść później z podeptanymi palcami. Nie w glanach.

Podeszwa glanów

Sposób łączenia podeszwy z wierzchnią częścią buta również jest charakterystyczny dla tego typu obuwia – poza klejeniem podeszwa glanów, zrobiona z solidnej, twardej gumy, przytwierdzona jest za pomocą śrubek, co sprawia, że glany to obuwie praktycznie nie do zdarcia. Tak zbudowane są najlepsze glany na rynku, m.in. buty marki Steel.

Podeszwa glanów może być różna – tak, jak nie w każdym modelu obowiązuje charakterystyczne przeszycie noska, tak i często porównywana do koła zębatego podeszwa niekoniecznie musi być utrzymana w tym stylu.

Wystarczy spojrzeć na charakterystyczne dla Martensów, obecnie produkowane także przez Steel buty o delikatniej zarysowanych, płaskich podeszwach, bez rzucających się w oczy ząbków.