Węgiel kamienny oraz brunatny — podobieństwa i różnice

Węgiel kamienny oraz brunatny zaliczamy do nieodnawialnych źródeł energii. Zarówno węgiel kamienny, jak i węgiel brunatny mają wiele podobieństw, ale też istotne różnice. Podobieństwo to na pewno fakt, że oba gatunki węgla wykorzystuje się jako surowce opałowe. Wśród różnic możemy wymienić czas powstania węgla kamiennego i brunatnego. Węgiel kamienny powstał w karbonie (era paleozoiczna), a brunatny w neogenie (era kenozoiczna).

Węgiel

Węgiel kamienny jest więc starszym surowcem.

Węgiel kamienny i węgiel brunatny, podobnie jak ropa naftowa, gaz ziemny czy torf to paliwa kopalne, które powstały ze związków organicznych, które zalegały przez miliony lat pod ziemią, gdzie były poddane wysokiemu ciśnieniu. Oba rodzaje węgla możemy kupić w wielu firmach zajmujących się hurtową sprzedażą węgla. Przed zakupem na potrzeby domowe czy zakładu przemysłowego warto zasięgnąć opinii wśród ekspertów, którzy zajmują się tym od lat jak Multi S.C. z Łodzi i poznać podstawowe różnice między węglem kamiennym i brunatnym.

Węgiel kamienny i brunatny – podstawowe różnice:

  • węgiel kamienny ma wyższą wartość opałową;  
  • kamienny ma większą kaloryczność-posiada większą ilość czystego węgla (75% – 90%), niż węgiel brunatny (25% – 70%);
  • oba gatunki węgla różnią się barwą. Węgiel kamienny jest czarny, a węgiel brunatny ma barwę zbliżoną do brązowej;
  • węgiel brunatny w odróżnieniu od węgla kamiennego, który jest twardy, jest kruchy i  dobrze wchłania wodę, co nie przekłada się niestety na jego wartość i jest jego największą wadą;
  • węgiel brunatny jest tańszym surowcem energetycznym niż węgiel kamienny.

Duża wartość opałowa węgla kamiennego powoduje, że jest najczęściej stosowanym paliwem używanym do produkcji ciepła. Węgiel brunatny  ma niższą kaloryczność, co przekłada się na duże ilości popiołu podczas spalania. Na niekorzyść węgla brunatnego działa też konieczność częstszego napełniania zbiornika kotła.  Niemniej przez to, że jest tańszy, jest wykorzystywany powszechnie w przemyśle, rzadziej w stosunku do węgla kamiennego w gospodarstwach domowych. Oba mogą jednak służyć do produkcji innych materiałów opałowych.

Zastosowanie węgla kamiennego i brunatnego w produkcji ekogroszku

Z węgla kamiennego, ale także z węgla brunatnego produkuje się ekogroszek.

Znajduje on zastosowanie nie tylko w gospodarce, ale jest coraz powszechniej wykorzystywany w instalacjach centralnego ogrzewaniu w gospodarstwach domowych. Ekogroszek jest surowcem opałowym o wysokiej kaloryczności, niskiej zawartości siarki i popiołu, a także niskiej spiekalności. Do jego produkcji znakomicie nadaje się zwłaszcza węgiel kamienny typu 31. Jest to jeden z trzech typów węgla stosowanych w kotłach domowych. Ten typ węgla wydziela mało gazów, nie spieka się, spala się długim i czystym płomieniem. Tego typu jest m.in. pochodzący z kopalni El Cerrajon węgiel kolumbijski, z którego powstaje znakomity surowiec opałowy.

śr. ocena 5 / głosów 1