Wiklinowe cuda – szerokie zastosowanie wikliny

Z natury lubimy otaczać się ładnymi rzeczami – przyjemne dla oka wnętrza lepiej wpływają na nasze samopoczucie i sprzyjają relaksowi. Dobrze urządzony dom w stylu klasycznym wprost nie może obyć się bez mebli i innych sprzętów wykonanych z wikliny. Każdemu wnętrzu oraz ogrodowi nadają one niepowtarzalnego charakteru i ciepła.

wiklina

Czym jest wiklina?

Wikliną nazywamy młode pędy kilku odmian wierzb – między innymi purpurowej, amerykańskiej, wiciowej i migdałowej – które po odpowiedniej obróbce wykorzystuje się w wikliniarstwie (nazywanym również czasem plecionkarstwem), czyli rękodzielniczej sztuce wytwarzania poprzez wyplatanie przedmiotów codziennego użytku, takich jak kosze, donice, wózki dziecięce, ozdoby, a nawet elementy architektoniczne. Pędy wierzb znajdują również zastosowanie jako surowiec do produkcji płyt pilśniowych, celulozy, garbników oraz salicyny. Wikliniarstwo ma bardzo bogatą tradycją w Polsce, a obecnie sztuka ta przeżywa swój renesans – zainteresowanie takimi wyrobami jak meble wiklinowe i inne elementy wyposażenia wnętrz w ostatnich latach wyraźnie wzrosło.

Co można uzyskać z wikliny?

Wiklina posiada liczne cechy, które czynią z niej idealny materiał do produkcji. Świeżo przygotowane pędy są elastyczne, dlatego można je bardzo swobodnie kształtować. Odpowiednio splecione i następnie przesuszone pędy stają się z kolei sztywne, dzięki czemu zachowują swój kształt nawet pod naporem dużych obciążeń – idealnie nadają się więc na meble. Bardzo cenną właściwością wikliny jest ponadto jej lekkość – nawet duże przedmioty uplecione z jej pędów nie sprawiają problemów podczas przenoszenia. Dlatego meble wiklinowe idealnie nadają się do mieszkań osób, które lubię eksperymentować z aranżacją wnętrz i często robią przemeblowania. Nie należy również zapominać o wyjątkowej estetyce wikliny, która nieodłącznie kojarzy się z latem oraz wsią.

W meblarstwie wiklina wykorzystywana jest głównie do wytwarzania mebli ogrodowych takich jak fotele, krzesła i stoliki. Można ją również spotkać w formie sof, półek, regałów, szaf i szafek, a także całej masy przedmiotów codziennego użytku. Szeroki ich wybór znajdziemy w ofercie firmy Dobre Meble, specjalizującej się w sprzedaży mebli kolonialnych i wiklinowych.