Co wskazują poziome oznakowania dróg

Poziome oznakowania dróg mogą przybierać rozmaitą formę, jeśli chodzi o wygląd, wszystkie jednak zasadniczo umieszczone są na nawierzchni jezdni. Forma ta – czyli m.in. linie, strzałki, symbole, napisy, ale także odblaskowe punkty – decyduje o tym, czego dotyczy dany element oznakowania: co nakazuje, czego zakazuje lub o czym informuje. Poziome oznakowania dróg istotnie ułatwiają orientację i są równoważne względem znaków pionowych.

Jeśli więc zdarzy nam się zauważyć na drodze sprzeczne informacje przekazywane przez jeden i drugi rodzaj oznakowania, zachowajmy szczególną ostrożność i zdajmy się na zdrowy rozsądek, a przy najbliższej sposobności zgłośmy problem zarządcy drogi. Jeśli natomiast widzimy w tym samym miejscu oznakowanie poziome jednocześnie barwy białej i żółtej, sprawa jest jasna – nadrzędne są w tym momencie znaki w kolorze żółtym.

Oprócz tych dwóch odcieni spotkać możemy też barwę czerwoną: będą ją miały odblaskowe elementy wyznaczające prawą krawędź jezdni.

– Jej lewa krawędź, podobnie jak pasy ruchu, również może być oznaczona punktowymi elementami odblaskowymi, jednak będą one miały kolor biały lub żółty – mówi przedstawiciel produkującej oznakowania drogowe firmy Andros.

Linie

Większość spotykanych poziomych oznakowań dróg ma jednak postać namalowanych farbą lub też naniesionych na nawierzchnię przy użyciu specjalnej taśmy rysunków. Jednym z podstawowych są linie, które wyznaczają pasy ruchu biegnące w tym samym bądź w przeciwnych kierunkach, a także pobocze. To, czy linia jest ciągła, czy przerywana, informuje o możliwości jej przekroczenia (np. w celu wyprzedzenia innego pojazdu) lub najechania na nią  zgodnie z prawem.

Inne rodzaje linii zasygnalizują, że zbliżamy się do miejsca, w którym należy zachować szczególną ostrożność, wyznaczą też moment, w którym musimy zatrzymać się przed światłami, aby nie stwarzać zagrożenia dla innych uczestników ruchu, w tym pieszych. Przeznaczone dla nich miejsca, zwane pasami, również zaznaczone są konkretnym rodzajem poziomego oznakowania dróg. Podobnie rzecz ma się z przejazdami rowerowymi oraz pasami ruchu dedykowanymi użytkownikom jednośladów (oznaczonymi też niekiedy symbolem roweru). Szczególny rodzaj linii wskaże także miejsce wypukłości umieszczonej w jezdni, aby wymusić zmniejszenie prędkości pojazdów.

Strzałki

Oprócz linii wśród znaków poziomych często spotkamy też strzałki. Wskazują one, w którym kierunku zobowiązani jesteśmy jechać konkretnym pasem (dotyczy to również ewentualnej możliwości albo wręcz konieczności zawracania). Inny rodzaj strzałki nakaże nam z kolei wjazd na sąsiedni pas ruchu, np. w związku z tym, że ten, po którym jedziemy obecnie, za chwilę po prostu się skończy.

Napisy i symbole

Może też zdarzyć się tak, że w dalszą drogę danym pasem mogą wybrać się tylko pojazdy komunikacji zbiorowej lub taksówki. Na pasie takim zobaczymy wówczas napis „BUS” tudzież „TAXI” – to również elementy poziomego oznakowania dróg. Innym często spotykanym napisem, który możemy przeczytać na jezdni, jest choćby dublujący czerwone znaki pionowe napis „STOP”. Wróćmy jednak na chwilę do pojazdów takich jak autobus czy tramwaj, których dotyczy z kolei namalowany czasem na jezdni zygzak. Oznacza on miejsce przystanku tych pojazdów, a tym samym – zakaz zatrzymywania się tu innych. Poziome oznakowanie dróg wskaże nam też inne powierzchnie, na które nie możemy wjechać ani tym bardziej się na nich zatrzymać, ale też miejsca postojowe (posłużą do tego oczywiście inne rodzaje znaków), w tym te zastrzeżone dla określonego rodzaju pojazdów (np. koperty).