Wybór rzetelnej firmy do instalacji fotowoltaiki: jak trafić w dobre ręce?

Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej zapewnia inwestorom szereg korzyści, jak niezależność energetyczną czy znaczne obniżenie rachunków. Jednak jest to poważna inwestycja finansowa, która musi być przemyślana i właściwie przeprowadzona. Duże zainteresowanie branżą fotowoltaiczną sprawia, że na rynku pojawia się wiele firm oferujących montaż paneli PV. Jak rozpoznać wśród nich wykwalifikowanych instalatorów? Na co należy zwrócić uwagę, decydując się na korzystanie z usług danej firmy?

rzetelna firma do instalacji fotowoltaiki

Doświadczenie firmy w branży fotowoltaicznej

Branża fotowoltaiczna przeżywa obecnie swój renesans. Rozwój technologii, podwyżki cen za energię elektryczną i rosnąca świadomość społeczeństwa o wpływie ich decyzji na stan środowiska naturalnego sprawia, że coraz częściej na dachach budynków czy to mieszkalnych, czy biurowych, pojawiają się panele PV. Trend ten bezpośrednio oddziałuje na wzrastającą ilość firm oferujących montaż instalacji fotowoltaicznych.

Z jednej strony, to dobra wiadomość – dzięki temu inwestor może znaleźć odpowiadającą mu ofertę, z drugiej jednak, zwiększa ryzyko nawiązania współpracy z firmą, która nie posiada wystarczającego doświadczenia, przekładającego się na bezpieczny i skuteczny montaż fotowoltaiki.

Przeglądając oferty różnych firm wykonujących instalacje fotowoltaiczne, sprawdźmy:

  • jak długo są na rynku,
  • czy od początku istnienia zajmują się fotowoltaiką,
  • czy zmienili obszar działalności stosunkowo niedawno, a branża, w której działali dotychczas jest lekko powiązana lub w ogóle nie ma nic wspólnego ze sprzedażą i instalowaniem paneli.

Dowiedzmy się również:

  • ile takich inwestycji wybrana firma zrealizowała,
  • jaki miały one charakter – były to farmy fotowoltaiczne dla celów biznesowych czy przydomowe mikroinstalacje?

I niech potwierdzeniem ich wykonania nie będzie jedynie tekst o wielu przeprowadzonych realizacjach, zamieszczony na stronie internetowej przedsiębiorstwa, ale realne portfolio w postaci zdjęć, którym także warto się przyjrzeć pod kątem solidnego montażu.

Kompleksowe wsparcie inwestora

Poszukiwanie w artykułach odpowiedzi na pytania dotyczące fotowoltaiki to dobry krok do podstawowego zapoznania się z tematem. Jednak pamiętajmy, że nic nie jest w stanie zastąpić nam fachowej porady i wiedzy pracowników firmy wykonującej instalacje fotowoltaiczne. Dlatego też warto zwrócić uwagę na to, w jakim zakresie wybrane przedsiębiorstwo będzie wspierać nas w realizacji inwestycji.

Bo pamiętajmy, że decyzja o zakupie fotowoltaiki wiąże się nie tylko z dobraniem odpowiedniej ilości paneli, o określonej mocy czy wyborem rodzaju ogniw, ale przede wszystkim z montażem, wpływającym bezpośrednio na ilość produkowanej energii elektrycznej, bezpieczeństwo domowników czy pracowników, wydajność modułów, oraz z pozyskiwaniem dotacji zwiększających atrakcyjność i opłacalność instalacji fotowoltaicznej czy uregulowaniem innych formalności w celu możliwości korzystania z fotowoltaiki i jej uruchomieniem.

Kto zajmuje się montażem fotowoltaiki – firma fotowoltaiczna czy podwykonawcy?

Na rynku funkcjonują dwa rodzaje firm fotowoltaicznych – te, które samodzielnie zajmują się instalowaniem paneli PV oraz zlecające to zadanie podwykonawcom. Szczególnie w drugim przypadku warto dopytać się o kwalifikacje instalatorów, dowiedzieć się, czy posiadają oni certyfikaty i stale się doszkalają. Wybór firmy fotowoltaicznej, która sama wykonuje montaż paneli, może okazać się zdecydowanie korzystniejszy.

Jakość paneli fotowoltaicznych

Nie bez znaczenia dla poziomu wydajności i sprawności instalacji PV, a zarazem opłacalności inwestycji, jest jakość wykonania modułów. Zanim zdecydujemy się na współpracę z daną firmą fotowoltaiczną, sprawdźmy ogniwa od jakich producentów ona oferuje – czy pochodzą one od cenionych, światowych marek.

Gwarancja i serwis instalacji fotowoltaicznej

Zakup i montaż fotowoltaiki to inwestycja długoterminowa. Producenci niejednokrotnie deklarują, że panele fotowoltaiczne będą pracować 25 lat. Jednak, aby cieszyć się bezproblemowym działaniem modułów, zadbajmy o odpowiednią gwarancję – nie tylko obejmującą moduły PV czy podzespoły, ale także montaż fotowoltaiki i falownika czy okablowanie.

Zwróćmy również uwagę na to, czy, w jakim zakresie oraz na jak długo wybrana firma fotowoltaiczna oferuje serwis konstrukcji. Zwykle obejmuje on weryfikowanie wydajności, naprawę lub wymianę uszkodzonych elementów czy czyszczenie instalacji.

Warto dowiedzieć się także o opiekę poinstalacyjną – czy firma oferuje późniejsze wsparcie techniczne (w jakim zakresie, na jak długo).

Referencje zadowolonych klientów

O przebiegu współpracy, poziomie zadowolenia czy jakości wykonania, która wpływa wydajność i sposób użytkowania paneli fotowoltaicznych, dowiemy się przede wszystkim od klientów danej firmy. Warto poszukać w Internecie opinii na temat danego wykonawcy lub poszukać referencji na stronie internetowej przedsiębiorstwa.

Jaką firmę fotowoltaiczną wybrać?

Inwestując w fotowoltaikę, chcemy mieć pewność, że jest ona opłacalna, będzie działać sprawnie przez długi czas oraz przyniesie wymierne korzyści. Aby to osiągnąć, konieczne jest korzystanie z usług doświadczonej firmy, np. N Energii, https://n-energia.pl/, która oferuje nie tylko solidny i bezpieczny montaż paneli PV, ale także wspiera inwestorów w uzyskaniu dotacji, doradza w wyborze odpowiednich komponentów i dostosowuje wielkość fotowoltaiki odpowiednio do potrzeb gospodarstwa bądź firmy.

śr. ocena 0 / głosów 0