Wybór tuszów do drukarek – oryginalne czy zamienniki?

Wybór tuszów do drukarek jest bardzo duży. Na rynku dostępne są nie tylko tusze oryginalne, które dedykowane są do urządzeń konkretnych producentów, ale także ich tańsze zamienniki. Niektóre firmy oferują też usługę ponownego napełniania zużytych pojemników na tusz oraz sprzedaż zestawów do samodzielnej regeneracji zużytego tonera. Jaki tusz wybrać i co bardziej się opłaca?

Tusze do drukarek – co oferuje rynek?

Kupując drukarkę do zastosowania domowego oraz komercyjnego, trzeba wziąć pod uwagę koszty jej eksploatacji, na które składa się przede wszystkim cena materiałów eksploatacyjnych. To bardzo ważne, gdyż w niektórych przypadkach koszt zakupu nowego tuszu jest dość duży, a jeżeli drukujemy znaczną ilość stron, to korzystanie z drukarki może okazać się nieopłacalne.

Z powodu oszczędności poszukujemy często sposobu na ograniczenie kosztów zakupu nowego tuszu do drukarki, decydując się na wybór zamienników lub regenerację tonera. Producenci zamienników zachwalają swoje produkty, jednak czasami ich użytkowanie może powodować pewne problemy.

Oryginalny tusz a zamiennik – czym się różnią?

Z pozoru tusze oryginalne różnią się od zamienników jedynie ceną, ale prawda jest nieco inna.

Wybierając tani zamiennik tuszu do drukarki, który nie pochodzi od znanego producenta, trzeba liczyć się z tym, że może on wpłynąć na wydajność urządzenia, a w skrajnych przypadkach spowodować nawet jego awarię – podkreśla specjalista z firmy ZiZaKo, która specjalizuje się w sprzedaży drukarek oraz oferuje usługi wynajmu sprzętu.

Tusze oryginalne różnią się od zamienników jakością. Produkowane są z zachowaniem najwyższych standardów i muszą spełniać określone normy. W przypadku zamienników jakość może pozostawiać wiele do życzenia, a same tusze do drukarki mogą zasychać i znacząco obniżać jakość druku. To główna wada zamienników, zwłaszcza najtańszych i produkowanych przez nieznane firmy. Jednak jest jeszcze jeden problem – stosując zamienniki tuszu, trzeba liczyć się z tym, że możemy mieć problemy z naprawą urządzenia w ramach gwarancji. Stosowanie zamienników to jeden z głównych powodów odrzucenia reklamacji oraz konieczności poniesienia kosztów naprawy urządzenia, które jest objęte gwarancją producenta.

Zakup oryginalnego tuszu może być dość dużym wydatkiem, jeżeli korzystamy z tanich drukarek domowych lub urządzeń wielofunkcyjnych, których wydajność nie jest najwyższa. Z tego względu warto zastanowić się nad tym, ile będziemy drukować i jakie koszty jesteśmy w stanie ponieść na materiały eksploatacyjne, bo może się okazać, że zakup nieco droższej drukarki może wpłynąć na obniżenie kosztów jej użytkowania.

śr. ocena 5 / głosów 5