Jak wybrać odpowiednią broń myśliwską?

Broń myśliwska ma być nie tylko wygodna i celna, ale też estetyczna. Zanim zakupimy broń myśliwską, musimy wiedzieć dokładnie, jak chcemy jej używać. Inne są wymagania wobec broni do polowań, a inne wobec broni do strzelectwa myśliwskiego. Inne będą także ich funkcje oraz zalety. Zastanówmy się, jakie rozwiązanie sprawdzi się lepiej – uniwersalne czy dedykowane konkretnym zadaniom?

Uniwersalna broń kombinowana

Broń kombinowana wydaje się dobrym rozwiązaniem dla osób, które jeszcze do końca nie wiedzą, z którą gałąź myślistwa chcą pójść. Z broni kombinowanej można strzelać zarówno śrutem, jak i kulami. Sprawdzi się tak przy drobnej, jak i grubej zwierzynie, zarówno z daleka, jak i z bliska. Lufa śrutowa sprawdza się przy niewielkim dystansie, kulowa zaś pozwoli oddać celny strzał z oddali.

Wszechstronność ma swoje zalety, ale zawsze jest pewnym kompromisem. Niektórym może nie odpowiadać ograniczona liczba strzałów bez przeładowywania. Jest to powód, dla którego myśliwi częściej decydują się na dwa typy broni wyspecjalizowane w kierunku zwierzyny różnych gabarytów.

Jaki sztucer do polowań?

W przypadku grubej zwierzyny charakterystycznej dla naszego klimatu najlepsze będą kalibry  od 7,62 do 9,3 mm. Te większe sprawdzą się zwłaszcza podczas polowań pędzonych oraz nocnych, ponieważ nawet przy mniej celnym strzale są w stanie powalić zdobycz.

Jeżeli polujemy w miejscach obfitujących w sarnę, ewentualnie jelenia czy dzika, można pokusić się o broń o kalibrze 6,5 x 55, 6,5 x 57(R),7 x 57 (R) lub 7 x 64(65R) z wolniejszą kulą o większej masie.

W przypadku saren i drapieżników najlepiej sprawdzi się sztucer o niewielkim kalibrze od 5,6 do 6,5 mm. Co ważne, taka broń sprawdzi się również w zastosowaniach sportowych. Szczególnie polecane są tu bronie typu varmint o grubszej, wolniej nagrzewającej się lufie.

Co do masy broni, bez wyposażenia optycznego nie powinna ona przekraczać 4 kg. Inaczej będzie to za duże obciążenie podczas długotrwałych polowań z podchodu. Przemierzanie lasu będzie łatwiejsze i przyjemniejsze z lżejszą bronią, np. łamanym sztucerem. Duży wybór broni myśliwskiej zarówno uniwersalnej, jak i specjalistycznej można znaleźć na www.komisbroni.pl. Tam też można polegać na profesjonalnym doradztwie.