Wykorzystanie lakierowania proszkowego

Lakierowanie proszkowe należy do najbardziej nowoczesnych technologii malowania metali. Powłoka nakładana na przedmiot w procesie malowania proszkowego nie tylko nadaje powierzchni pożądaną barwę, ale tworzy też solidną ochronę antykorozyjną.

lakierowanie-proszkowe

Na czym polega lakierowanie proszkowe?

Tworzenie powłok metodą natrysku proszkowego zupełnie odbiega od tradycyjnych sposobów malowania, odbywa się bowiem na sucho, bez użycia jakichkolwiek rozpuszczalników – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Zugil-Projekt.

Uzyskanie gładkiej, jednolitej warstwy w tym procesie jest możliwe dzięki wykorzystaniu sił elektrostatycznych. Po wykonaniu natrysku i osadzeniu się farby na danym przedmiocie, efekt utrwalany jest przez wygrzewanie w specjalnych piecach.

Zastosowania lakierowania proszkowego

Lakierowanie proszkowe w motoryzacji

Ze względu na wysoką trwałość, odporność na działanie czynników atmosferycznych i na korozję powierzchni lakierowanych proszkowo, technologia ta znalazła zastosowanie przede wszystkim w motoryzacji (karoserie samochodowe, felgi) i produkcji ram rowerowych.

Lakierowanie proszkowe w budowlance

W przeciwieństwie do farb mokrych, powłoki proszkowe nie tworzą zacieków, nie odpryskują, a wnikając głęboko w powierzchnię lakierowanego metalu dodatkowo go chronią. Tak zabezpieczone przedmioty są odporne i na wilgoć, i bardzo wysokie temperatury, dlatego zostały docenione również w branży budowlanej. Obecnie lakierowanie proszkowe jest najchętniej stosowaną metodą tworzenia powłok na rynnach, kaloryferach, profilach i rozmaitych blachach, po które sięga branża wykończeniowa.

Lakierowanie proszkowe w życiu codziennym

Malowanie proszkowe jest w pełni ekologiczne i bezpieczne dla człowieka, dlatego zabezpieczone w ten sposób przedmioty można z powodzeniem stosować w życiu codziennym. Z elementów lakierowanych proszkowo można więc wykonywać części sprzętów domowych (klamki, uchwyty), niezwykle trwałe meble ogrodowe, a nawet naczynia.

Lakierowanie proszkowe dla przemysłu

Ten sposób zabezpieczania powierzchni sprawdza się także w konstrukcji obudów sprzętu elektronicznego czy rozmaitych maszyn w zakładach produkcyjnych. Wysoka estetyka w połączeniu z łatwym utrzymaniem w czystości zachęcają do lakierowania proszkowego regałów w halach magazynowych, warsztatach, a nawet w laboratoriach.