Wykorzystanie lasera w procesach cięcia stali

Cięcie laserem jest metodą efektywnego przecinania różnorodnych materiałów metalowych. Właściwe prowadzenie wiązki lasera powala na wykrajanie detali z wysoką precyzją, a w przypadku zamówień hurtowych zachowuje odpowiednią powtarzalność. Tutaj przeczytasz, jakie są główne zalety wykorzystywania lasera do cięcia stali i co stanowi o popularności tej metody.

Laserowe cięcie stali

Zalety cięcia laserowego

Cięcie stali za pomocą lasera jest szybkie i ekonomiczne. Sprawdza się zarówno przy wykonywaniu pojedynczych usług, jak i w obróbce ilości hurtowych. O popularności tej metody świadczy także atrakcyjna cena rynkowa, co przekłada się na zwiększające się zainteresowanie klientów. Produkty cięte laserowo mają wysokiej jakości detale i krawędzie, które nie potrzebują dodatkowej obróbki. Dzięki temu cały proces jest szybszy i tańszy.  

Pracownik z zakładu produkcyjno-usługowego ADMOT w Mazańcowicach dodaje: Laser pozwala na cięcie elementów małych i dużych. Możliwe jest także wykonywanie zleceń, które w tradycyjnych metodach obróbki są trudne lub wręcz niemożliwe do wykonania. Do tego ten sam skomplikowany wzór wycięcia można powtarzać wielokrotnie.

Cięcie laserem od strony praktycznej

Proces cięcia za pomocy lasera jest dość skomplikowany, dlatego operator musi posiadać specjalistyczną wiedzę dotyczącą obróbki. Na początku należy wprowadzić dany projekt do systemu sterowania. Po jego zatwierdzeniu energia wiązki wytapia materiał. Dzieje się to tak, że strumień lasera dociera do strefy cięcia z jednej strony blachy, co skutkuje usuwaniem stopionego materiału na drugą stronę.  Laser porusza się według wcześniej ustalonej drogi. Operator musi zwrócić uwagę na podparcie wycinanych części, by linia cięcia nie spowodowała odchylania. Jednak wszystkie parametry są odpowiednio sprawdzane, a proces obróbki jest w całości monitorowany, dlatego klient nie musi obawiać się o ryzyko wystąpienia poważnych błędów.

Możliwości zastosowania cięcia laserowego

 Za pomocą wiązki lasera wycina się stal do elementów z przemysłu motoryzacyjnego, meblarskiego, lotniczego itp. Obrabiane są różnego rodzaju stalowe dodatki czy części do maszyn i sprzętów RTV i AGD. Cięcie laserem charakteryzuje się wąską szczeliną cięcia i niską ilością wprowadzanego ciepła, co skutkuje minimalną deformacją i nieznacznymi nierównościami powierzchni. Oczywiście zależne jest to od wysokiej jakości sprzętu, umiejętności operatora oraz dokładnego prowadzenia strumienia laserowego. Gładka i czysta powierzchnia cięcia oraz wąska szczelina przyczyniają się do dużej oszczędności materiału. Jest to więc technika jednocześnie praktyczna i ekonomiczna.

śr. ocena 0 / głosów 0