Z jakich gatunków drewna wykonuje się trumny?

Żegnając bliską osobę, bez względu na to, czy decydujemy się na pochówek tradycyjny, czy też na kremację, stajemy przed wyborem trumny. Choć na rynku pojawiają się rozmaite propozycje designerskich trumien, najpopularniejsze wciąż są tradycyjne modele z drewna.

trumny

Wybierając trumnę żałobnicy kierują się bardzo różnymi względami, jednak wśród motywów zawsze przewijają się upodobania estetyczne, kwestia trwałości i oczywiście cena – mówi ekspert z Zakładu Pogrzebowego Witwicka. Największą popularnością cieszą się tradycyjne trumny z litego drewna polskich gatunków drzew, rzadziej klienci sięgają po trumny metalowe, jeszcze rzadziej decydują się na trumny designerskie, czy z drewna zagranicznego.

Tradycyjne trumny

Według najstarszych ludowych wierzeń nieboszczyka należało grzebać w jak najtrwalszej trumnie, a skłonność do solidnego drewna na trumny pozostała nam do dziś. Dlatego najbardziej cenione i zarazem najpopularniejsze są trumny z twardego drewna dębowego. Kolejnym częstym wyborem są trumny sosnowe. Choć to drewno zdecydowanie mniej trwałe, ma piękny kolor, a łatwiejsza obróbka umożliwia uzyskanie ciekawych kształtów i detali.

Inne gatunki drewna na trumny

Inne rodzime gatunki drewna wykorzystywane do produkcji trumien to m.in. topola, brzoza, buk, orzech, olcha, a nawet świerk. Wśród gatunków zagranicznych najczęściej można spotkać heban i palisander. Oznacza to, że do tworzenia trumien można stosować zarówno drewno lite, z drzew liściastych, jak i iglastych.

Trumna kremacyjna

Zupełnie inne wymagania stawia się przed trumnami kremacyjnymi. Ponieważ muszą one ulec całkowitemu spopieleniu w piecu, nie powinny być zbyt trwałe. Dlatego wykonuje się je nie tylko z drewna, ale także z kartonu. Jednak rodziny zdecydowanie częściej decydują się na drewniane trumny kremacyjne, co dyktowane jest potrzebą zapewnienia jak najbardziej godnych warunków ostatniej podróży. Choć tego typu trumny pozbawione są wszelkich okuć i zdobień, charakteryzują się bardzo elegancką, skromną estetyką, która zadowala większość rodzin.