Wybierając trumnę żałobnicy kierują się bardzo różnymi względami, jednak wśród motywów zawsze przewijają się upodobania estetyczne, kwestia trwałości i oczywiście cena – mówi ekspert z Zakładu Pogrzebowego Witwicka. Największą popularnością cieszą się tradycyjne trumny z litego drewna polskich gatunków drzew, rzadziej klienci sięgają po trumny metalowe, jeszcze rzadziej decydują się na trumny designerskie, czy z drewna zagranicznego.
Tradycyjne trumny
Według najstarszych ludowych wierzeń nieboszczyka należało grzebać w jak najtrwalszej trumnie, a skłonność do solidnego drewna na trumny pozostała nam do dziś. Dlatego najbardziej cenione i zarazem najpopularniejsze są trumny z twardego drewna dębowego. Kolejnym częstym wyborem są trumny sosnowe. Choć to drewno zdecydowanie mniej trwałe, ma piękny kolor, a łatwiejsza obróbka umożliwia uzyskanie ciekawych kształtów i detali.
Inne gatunki drewna na trumny
Inne rodzime gatunki drewna wykorzystywane do produkcji trumien to m.in. topola, brzoza, buk, orzech, olcha, a nawet świerk. Wśród gatunków zagranicznych najczęściej można spotkać heban i palisander. Oznacza to, że do tworzenia trumien można stosować zarówno drewno lite, z drzew liściastych, jak i iglastych.
Trumna kremacyjna
Zupełnie inne wymagania stawia się przed trumnami kremacyjnymi. Ponieważ muszą one ulec całkowitemu spopieleniu w piecu, nie powinny być zbyt trwałe. Dlatego wykonuje się je nie tylko z drewna, ale także z kartonu. Jednak rodziny zdecydowanie częściej decydują się na drewniane trumny kremacyjne, co dyktowane jest potrzebą zapewnienia jak najbardziej godnych warunków ostatniej podróży. Choć tego typu trumny pozbawione są wszelkich okuć i zdobień, charakteryzują się bardzo elegancką, skromną estetyką, która zadowala większość rodzin.