Z jakich metali kolorowych wyrabia się blachy?

Metale kolorowe to jedne z najdroższych tworzyw. Znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Stosowane są między innymi do produkcji blachy o różnych parametrach i właściwościach. Jakie metale kolorowe najczęściej wykorzystuje się do wytwarzania takich blach? Jakie cechy decydują o ich popularności? Poznaj charakterystykę metali kolorowych i  odzaje blach, które z nich powstają.

Produkcja blachy

Rodzaje i zalety metali kolorowych

Jak już wspomniano, metale kolorowe są jednym z najbardziej cenionych tworzyw. Sprawia to, że nie należą do tanich. Produkowane z nich blachy mają wiele pozytywnych cech, dlatego surowiec ten jest tak często wykorzystywany do ich wytwarzania. Do najczęściej stosowanych metali kolorowych i ich stopów zalicza się:

  • miedź i jej stopy (brąz i mosiądz),
  • aluminium,
  • glin,
  • tytan,
  • ołów,
  • srebro,
  • złoto.

To właśnie z nich najczęściej wykonuje się blachy, rury, taśmy, profile czy pręty.

Metale kolorowe, inaczej nazywane nieżelaznymi, są bardzo zróżnicowane pod względem cech charakterystycznych. Wspólnymi zaletami są dobre przewodnictwo cieplne i połyskliwa powierzchnia — informuje przedstawiciel sklepu metalowego M-TI z Inowrocławia.

Charakterystyka metali stosowanych do produkcji blachy

Jednym z metali najczęściej stosowanych do produkcji blachy jest miedź. Można ją scharakteryzować jako odporne na korozję, ciągliwe, plastyczne i niemagnetyczne tworzywo. W wytwarzaniu blachy sprawdzają się także stopy miedzi, czyli mosiądz i brąz. Dzięki możliwości łatwej obróbki znajdują zastosowanie także w innych dziedzinach życia.

U producentów można nabyć także blachy z ołowiu. Materiał ten charakteryzuje się miękkością i plastycznością. Dzięki właściwościom antykorozyjnym jest doskonałym tworzywem do produkcji. Ponadto, przemysł metalurgiczny wykorzystuje do tego celu aluminium. Jest to materiał o niskiej gęstości i dużej plastyczności. Dzięki trwałości znajduje zastosowanie w produkcji maszyn lotniczych, samochodowych i kosmicznych.

Blachy są wytwarzane także, między innymi z molibdenu. Tworzywo to charakteryzuje się twardością i dużą temperaturą topnienia. Ze względu na jego żaroodporność i bardzo dobre przewodnictwo cieplne, stanowi materiał do wymagających zadań specjalistycznych. Jeśli chodzi o produkcję blachy, nie można pominąć tytanu. Jest to jeden z najtrwalszych metali kolorowych. Podobnie jak niektóre stopy stali jest odporny na rozciąganie, jednak jest też o prawie 40 procent od nich lżejszy. Do produkcji blach wykorzystuje się także wolfram oraz tak zwane nowe srebro.

śr. ocena 0 / głosów 0