Zalety druku offsetowego

Offset, czyli inaczej druk offsetowy, stanowi jedną z podstawowych rodzajów druku płaskiego. Jako jego przemysłowa odmiana, offset zyskał status najczęściej stosowanej w poligrafii techniki przenoszenia obrazu. Popularność tej metody drukowania wynika z kilku praktycznych cech techniki offsetowej.

druk offsetowy

Druk offsetowy jest dziś najczęściej wykorzystywaną techniką w przypadku produkcji na skalę przemysłową – wyjaśnia nasz rozmówca z Drukarni Bernardinum. Taki stan rzeczy spowodowany jest głównie stosunkiem bardzo wysokiej jakości druku do niskiej ceny jego uzyskania.

Cena druku offsetowego

Jak wspomnieliśmy wyżej, wybór techniki offsetowej jest rozwiązaniem bardzo korzystnym cenowo w przypadku dużych nakładów. Choć samo przygotowanie matrycy jest procesem raczej czasochłonnym i dość kosztownym, powielanie tekstu czy obrazu w wielu egzemplarzach jest najtańszą opcją właśnie przy wyborze druku offsetowego. Offset jest najkorzystniejszym sposobem druku w przypadku gdy nakład przekracza kilkaset kopii.

Kolorystyka w druku offsetowym

Kolejną zaletą offsetu jest niezwykle szeroka możliwych do uzyskania barw. Kopie z offsetu mogą wykorzystywać pełną paletę standardowych kolorów CMYK, ale także innych, mniej typowych np. ze skali Pantone. Jednocześnie jakość druku jest znacznie większa, aniżeli np. w druku cyfrowym.

Zadruk nietypowych materiałów

Nie bez znaczenia jest też możliwość nanoszenia odbitek na inne niż standardowy papier, nietypowe materiały. Druk offsetowy jest niezastąpiony właśnie w takich przypadkach, gdy chcemy drukować np. na bardzo grubym kartonie, czy papierze samoprzylepnym.

Bezkonkurencyjna cena w przypadku średnich i dużych nakładów, niezastąpiona jakość odbitek, wykorzystanie bardzo szerokiej gamy kolorystycznej i możliwość drukowania na papierze rozmaitej gramatury, grubości oraz na innych materiałach sprawia, że offset wciąż nie ma sobie równych.