Zalety i wady stosowania kotłów retortowych

Jeżeli macie dylemat, w jaki sposób odpowiednio ogrzewać dom – kotłem zasypowym czy ogrzewaniem na gaz, może warto pomyśleć o trzeciej opcji, czyli kotle retortowym. Jakie są jego zalety i wady? O tym w poniższym artykule.

kotly retortowe

Z czego zbudowany jest kocioł retortowy?

Podajnik paliwa oraz palnik retortowy to najważniejsze elementy omawianych kotłów. Pierwszy z nich zbudowany jest z wielu podzespołów i przenosi do komory spalania paliwo, jakim jest najczęściej eko-groszek, czyli węgiel kamienny o wielkości ziaren 5-25 mm. Jest on uznawany za ekologiczne paliwo ze względu na niską zawartość siarki, dwutlenku węgla i popiołów. Powietrze, które jest potrzebne do spalania jest dostarczane przez wentylator, tłoczący je przez system kanałów, dlatego często jego wydajność decyduje o przebiegu procesu spalania. Wspomniany wcześniej palnik, ślimakowy i wykonany z wysokiej klasy żeliwa, jest odporny na korozję i wysokie temperatury.

Zalety kotłów retortowych

Podajnik i palnik są równocześnie największymi zaletami kotłów retortowych, ponieważ bardzo ułatwiają obsługę urządzenia, która jest bardzo wygodna. Pozwalają na uzyskanie ciągłości spalania bez konieczności ciągłego dokładania paliwa. W zasobniku można umieścić taką ilość ekogroszku, która będzie zapasem na kilka dni, co wpływa na ekonomiczność stosowania kotła retortowego.

Zarządzanie jego proporcjami jest kontrolowane przez elektroniczny sterownik, który może współpracować z czujnikami temperatury wewnątrz lub na zewnątrz budynku. W rezultacie z paliwa zostaje niewiele popiołu, a do atmosfery przedostaje się bardzo mało niebezpiecznych związków – niska emisja zanieczyszczeń jest kolejną zaletą stosowania kotłów retortowych.

Wady kotłów retortowych

Tyle najważniejszych zalet. A co z wadami? Oczywiście są, ale już bardziej prozaiczne. Przede wszystkim cena. Jest ona dużo wyższa w porównaniu do mniej nowoczesnych rozwiązań. Ponadto kotły retortowe potrzebują odpowiedniego sortowanego paliwa. Najczęściej jest to ekogroszek, ale można używać również miału, który wytwarza jednak dużo większą ilość popiołu.

Należy pamiętać, że użycie nieodpowiedniego paliwa może doprowadzić do sytuacji, w której kocioł ulegnie poważnej awarii – ostrzega specjalista z firmy Metalteres, która jest producentem ekologicznych kotłów węglowych.