Zalety oświetlenia LED

Emitujące światło diody, znane powszechnie pod skrótową nazwą LED (od angielskiego „light-emitting diodes”) to wynalazek mający już bez mała pół wieku. Skok popularności tej technologii w ostatnich latach wiąże się z jej udoskonaleniem. Polegało ono na zwiększeniu mocy na tyle, by możliwe stało się wreszcie zastąpienie diodą tradycyjnej żarówki. Obecnie LED-ami podświetla się nawet bilbordy, budynki oraz ulice. Co stanowi o sile tego rozwiązania?

Energooszczędność

Jedną z kluczowych zalet oświetlenia diodowego jest jego energooszczędność, nieporównywalna z żadnym innym źródłem światła. Współczynnik przekształcenia w to ostatnie pobieranej energii wynosi tu aż 80-95 proc., podczas gdy w przypadku zwykłej żarówki jest to zaledwie 5-10 proc. Żarówka potrzebuje też w momencie włączenia znacznie więcej mocy, co z jednej strony zwiększa zużycie prądu, a z drugiej – skraca jej żywotność. W przypadku LED zjawisko to nie występuje.

Żywotność

Skoro zaś wspomniano o żywotności, to w tym zakresie diody również biją na głowę inne formy oświetlenia. Ich czas pracy wynosi przeciętnie 35-50 tys. godzin, a w praktyce świecą nawet znacznie dłużej. LED-y bowiem nie gasną nagle, tylko stopniowo (i nie migają jak np. świetlówki), jest to więc właściwie określony przez producenta czas, po którym tracą 30 proc. pierwotnej jasności. Tymczasem żarówka przepala się po zaledwie 2 tys. godzin, a halogen nadaje się do wyrzucenia po okresie niespełna dwa razy dłuższym.

Ekologia

Niska częstotliwość wymiany diod na nowe ma znaczenie nie tylko dla portfela użytkownika, ale także dla środowiska naturalnego. Jeśli zaś o nie chodzi, to warto mieć też na względzie, że – jak informuje przedstawiciel hurtowni elektrycznej Kontakt-Sklep.pl działanie modułów LED nie wymaga zastosowania rtęci czy innych szkodliwych związków, które mogłyby się przedostać do ekosystemu wskutek niewłaściwej utylizacji.

Bezpieczeństwo

Stosunkowo prosta, zwarta budowa i mechanizm funkcjonowania przekładają się również na sporą wytrzymałość diod. Brak luźnych i kruchych części sprawia, że oświetlenie LED dobrze reaguje na drgania, wstrząsy lub uderzenia. Do tego dochodzi jeszcze wysoka odporność na wilgoć i niską temperaturę, co pozwala zastosować tę technologię oświetlenia chociażby w chłodniach.

Jest to też rozwiązanie o tyle dobre, że diody wydzielają bardzo małe ilości ciepła, ich użycie nie wpływa więc na warunki zastane. Nie grozi również pożarem, jak to może mieć miejsce w przypadku tradycyjnej żarówki, która – jak opisano wcześniej – zaledwie kilka procent energii zamienia w światło. Reszta przekształcana jest właśnie w energię cieplną.

Kolory

Na koniec warto wspomnieć o tym, że światło generowane przez diody LED ma wąski zakres promieniowania. Emitujowane są fale o tylko jednej długości, czyli w jednym kolorze, który dzięki temu jest bardziej nasycony niż w przypadku barwnego światła z innego źródła. Odpowiednie połączenie kilku sekcji, z których każda świeci na jeden z kolorów podstawowych (RGB), pozwala jednak na uzyskanie praktycznie dowolnego koloru docelowego, bez konieczności zastosowania np. pochłaniających część światła filtrów. Wąskie pasmo promieniowania ma natomiast istotne znaczenie w przypadku oświetlania obiektów wrażliwych na podczerwień lub ultrafiolet, w których to zakresach LED-y zasadniczo nie świecą (chyba że takie właśnie jest założenie). Dlatego też oświetlenie tego typu znajduje zastosowanie chociażby w muzeach i galeriach sztuki.