Zalety systemów centralnego odkurzania

Systemy centralnego odkurzania coraz częściej są standardowym wyposażeniem budynków biurowych, ale także domów jednorodzinnych. Powodem ich rosnącej popularności jest możliwość bardzo szybkiego i dokładnego wyczyszczenia dużych powierzchni oraz prostota konstrukcji. Jakie dokładnie zalety niesie za sobą instalacja systemów centralnego odkurzania, dowiesz się z naszego artykułu.

systemy-centralnego-odkurzania

Budowa systemu centralnego odkurzania

System centralnego odkurzania składa się z kilku elementów. Sercem systemu jest jednostka centralna, która umieszczona jest na stałe w piwnicy, na strychu lub w specjalnym pomieszczeniu roboczym. Z każdego znajdującego się w danym budynku pomieszczenia do jednostki centralnej prowadzi system ukrytych w ścianach i podłogach rur. Dostęp do nich jest możliwy poprzez użycie umieszczonych w ścianach gniazd wtykowych, do których podłącza się węże z końcówkami odkurzacza, w celu wyczyszczenia znajdujących się w danym pomieszczeniu powierzchni. Cały zebrany w ten sposób kurz oraz pył transportowany jest rurami do jednostki centralnej, która posiada obszerny zbiornik do przechowywania (zbiorniki zazwyczaj mają od 10 do nawet 30 litrów pojemności).

Powietrze  po przefiltrowaniu wyrzucane jest na zewnątrz budynku. Czyszczenie odkurzaczem centralnym niweluje  powstawanie towarzyszących odkurzaniu i wydobywających się z urządzenia przykrych zapachów.

Znaczące ułatwienie sprzątania

Korzyści płynących z posiadania systemów centralnego odkurzania jest bardzo wiele. Przede wszystkim opierają się one na znacznym ułatwieniu sprzątania budynków posiadających dużo powierzchni do czyszczenia. Dzięki centralnemu odkurzaniu nie musimy już za każdym razem nosić ze sobą często ciężkiego odkurzacza przenośnego, a jedynie węża z kilkoma potrzebnymi nam końcówkami. Dzięki umieszczonym w ścianach gniazdom wtykowym, nie trzeba też tak często przepinać ciężkiego odkurzacza do innych gniazdek elektrycznych. Węże będące częścią  systemów centralnego odkurzania najczęściej mają kilka lub kilkanaście metrów długości, więc potrzeba ich przepięcia ogranicza się do zmiany czyszczonego pomieszczenia. Ponieważ jednostka centralna umieszczona jest  w oddzielnym pomieszczeniu podczas odkurzania jest  cicho, nie ma hałasu wynikającego z pracy odkurzacza.

Zwiększona skuteczność sprzątania

Systemy centralnego odkurzania to również korzyści związane ze zwiększeniem skuteczności procesu odkurzania.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy JLM, która już od wielu lat oferuje swoim klientom zaawansowane technicznie i sprawdzone rozwiązania mające na celu utrzymanie komfortu pomieszczeń biurowych i mieszkalnych: Korzystając z centralnych odkurzaczy powodujemy, że sprzątany przez nas kurz się nie unosi tylko jest od razu transportowany do jednostki centralnej. W trakcie sprzątania za pomocą klasycznych odkurzaczy przenośnych, z jego wnętrza wyrzucane  jest powietrze, które wprawia w ruch wszystkie gromadzące się w pomieszczeniach pyły oraz kurz, przez co nigdy nie jesteśmy w stanie w stu procentach dobrze wyczyścić powierzchni.

Jak widać, systemy centralnego odkurzania posiadają bardzo wiele zalet, które sprawiają, że jest to zdecydowanie bardziej skuteczny i łatwiejszy sposób na utrzymanie w domu lub w biurze czystości.