Zalety wynajmu wózków widłowych

Wózki widłowe, inaczej wózki jezdniowe z mechanicznym napędem unoszenia, służą do bliskiego  transportu materiałów umieszczanych zwykle na drewnianych paletach. Możemy nimi przewozić od kilkuset kilogramów do kilku ton ładunków, co ułatwia prace magazynowe. Dlaczego warto wynająć wózek widłowy do prac sezonowych oraz w jaki sposób sprzęt zwiększa efektywność pracowników?

wozki widlowe

Działanie wózka widłowego

Wszystkie rodzaje wózków widłowych pozwalają na podnoszenie i opuszczanie wideł z ładunkiem. Większość modeli pozwala także na przechylanie masztu w przód i w tył. W zaawansowanych wózkach operator ma możliwość sterowania widłami w poziomie za pomocą przesuwu bocznego oraz ma możliwość zwężania i rozszerzania wideł za pomocą dźwigni, jeżeli wózek został wyposażony w pozycjoner wideł. Ładunek powinno się umieszczać na wyprostowanych widłach. Najlepiej, gdy jest on umieszczony na palecie, ponieważ jest wówczas stabilny. By przewieźć ładunek w inne miejsce, widły wystarczy podnieść na wysokość około 30 cm i nachylić w stronę operatora. Większość wózków posiada płynną regulację prędkości. Wózek widłowy posiada zdecydowanie mniejszy promień skrętu niż samochód, przez co jest bardziej zwrotny. Operator może nim wykonywać precyzyjne manewry.

Zalety wynajmu widlaka

Wynajem wózka widłowego to doskonałe rozwiązanie dla firm, w których prace magazynowe lub załadunkowe są sezonowe. Dotyczy to na przykład branży rolniczej, kiedy zbiory odbywają się raz lub kilka razy do roku. Zakup wózka jest wówczas nieopłacalny, z kolei ręczne przenoszenie zbiorów zajęłoby zdecydowanie więcej czasu, byłoby mniej efektywne i znacznie bardziej kosztowne. Wyobraźmy sobie, że mamy do przetransportowania kilkaset kilogramów owoców dziennie. Gdybyśmy zatrudnili do tego pracowników, zapłacilibyśmy znacznie więcej, niż za wynajem wózka widłowego – szacuje przedstawiciel firmy Inicjatywa Północno-Zachodnia “PW”, która zajmuje się dystrybucją i najmem wózków widłowych. Zajęłoby to także więcej czasu, a czas ma szczególne znaczenie w przypadku produktów, które mają określony termin przydatności lub musimy przetransportować je w określonym czasie od zbiorów. W przypadku wszystkich produktów spożywczych przepisy są bardzo restrykcyjne. Jeśli chodzi o owoce na przykład, muszą zostać dostarczone do przetwórni w ściśle określonym terminie od zbiorów – inaczej nie zostaną przyjęte, cała partia zostanie odrzucona. Wózki widłowe doskonale sprawdzają się także we wszelkiego rodzaju składach, magazynach, w fabrykach, portach i miejscach przeładunku.

we wszelkiego rodzaju składach i magazynach, w fabrykach, portach i miejscach przeładunku.